2016 Rio Olimpiyatlarına Sosyal Medya Yasağı

  • Ağustos 11, 2016

On yılın en büyük etkinliklerinden birine gidip Instagram’a bir adet bile fotoğraf paylaşamadığınızı düşünebiliyor musunuz?

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin olimpiyatlara getirdiği sosyal medya yasağı spor muhabirlerinden heyecanlı sporseverlere kadar herkesi üzdü. Geçtiğimiz Perşembe internet sitesinde resmi bir duyuru yayınlayan olimpiyat komitesi özellikle GIF ve Vine videolarına karşı olduğunu ve telif hakkı sorunsalı oluşturabilecek herhangi bir paylaşıma dava açılacağını açıkladı. Bununla yetinmeyen Komite, #RIO2016 hashtag kullanımının da yasağa dahil olduğunu belirtti. Rule 40 adı verilen bu yasaklar bütünü dünya çapında tepkiyle karşılandı.

Komitenin bu sert tutumu spor menajerlerinden muhabirlere kadar pek çok kişinin tepkisini topladı. Komite aynı zaman ‘summer’, ‘gold’, ‘games’, ‘effort’, ‘victory’, ‘Rio’ ve ‘2016’ kelimelerinin de kurumsal işletmeler tarafından özellikle olimpiyatlar ile ilgili haber yapılırken kullanımı engelledi.

Entellektüel mal varlığı korunması üzerine önlem alan ilk organizasyon Olimpiyat Komitesi değil. 2014 yılında da İngiltere Premier League, gol anlarının Vine ile kaydedilip paylaşılmasını engellemek adına bir kampanya başlattı ancak sporseverlerin heyecanlarını sosyal medya üzerinden paylaşmalarına engel olamadı.

Vine, özellikle spor karşılaşmaları için oldukça uygun bir platform; zira platform yapısı gereği 6 saniyeden uzun videolara izin vermiyor. Böylece uzun bir spor karşılaşmasının en can alıcı noktalarını Vine ile paylaşabiliyorsunuz.
Sosyal medya kullanıcıların ve atletlerin bu yasağa verdiği bazı tepkileri aşağıda görebilirsiniz:

2016 Rio Olimpiyatlarına Sosyal Medya Yasağı

2016 Rio Olimpiyatlarına Sosyal Medya Yasağı 1

Komitenin yasakları şimdiye kadar sosyal medya üzerinde oldukça sert bir tepki topladı ve olimpiyatların imajının sarsılmasına sebep oldu. Sosyal medya, insanların yalnızca zamanlarını geçirmek için kullandığı bir araç değil, aksine en mutlu veya en heyecanlı duygularını herkesle paylaşmak için kullandıkları bir mecra. Olimpiyatlar gibi heyecanla izlenen bir etkinliğe böylesine sert bir sınırlama gelmesi kimi izleyicilerin heyecanlarının da azalmasına sebep oldu.

Komite ise bu yasağı, olimpiyatların barışçıl yapısının reklam amaçlı kullanılmasına karşı olduğunu belirterek savunuyor. Ancak halkın gözü önünde bulunan bir kullanıcının kendi ülkesinden bir atleti tebrik etmek için Twitter’ı kullanmasını yasaklamak çok da barışçıl bir tutum değil gibi duruyor.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın