2016’nın Yeni Instagram Pazarlama Trendleri

  • Mayıs 19, 2016

Sosyal medya pazarlamasının ivmeyle hızlandığı 2016’da, Instagram da reklamlar ve markalar anlamında çeşitli yeniliklere başvuran sosyal medya platformları arasında.

Instagram üzerinden pazarlama yapmanın ipuçlarını sizin için derledik.
Geçtiğimiz sene yapılan bir Forrester araştırmasına göre Instagram üzerinde marka etkileşim ve erişimleri Facebook’tan 58 kat Twitter’dan ise 120 kat daha fazla.

Özellikle giyim veya eğlence sektöründeyseniz Instagram hedefinizdeki kullanıcı kitlesine ulaşabilmeniz için en ideal platform olarak kabul edilebilir. Sitenin görsel paylaşım üzerine dayalı sistemi, dikkat çekici içerikler paylaşarak takipçilerinizin dikkatini çekmeniz için bire birdir. Bu süreçte ise en çok dikkat etmeniz gereken nokta, ortalama bir Instagram kullanıcısının günde 200 fotoğraf gördüğünü aklınızda bulundurmanız olacaktır. Boomerang
İstanbul
olarak markanızın hedef kitlesini göz önünde bulundurarak hazırladığımız içerikler sayesinde kalabalık bir zaman tünelinde markanız mutlaka dikkat çekecektir.

2016’nın pazarlama dünyasına ve Instagram’a kattığı en önemli pazarlama trendlerinden bir diğeri ise popüler blogger hesaplarıdır. Blogger hesapları üzerinde markanızdan söz edilmesini sağlayarak hedef kitlenizi direkt bir reklam kampanyasına maruz bırakmadan markanızı ön plana çıkartmanız mümkün olacaktır.

Influencer Marketing

Influencer Marketing

2015 senesinde markaların sosyal medya pazarlamasına ayırdığı bütçe %70 oranında arttı. Bu ciddi artışın nedenlerinden biri de Instagram’ın getirdiği yeniliklerden bir diğeri ise öne çıkarılabilir Instagram sayfaları ve reklamları oldu. Bununla birlikte Instagram geçtiğimiz aylarda video paylaşım süresini 1 dakikaya çıkartarak pazarlamacılar için daha fazla çeşitlilikte içerik paylaşımı yapma imkânı sağladı. Aynı zamanda Instagram’ın, öne çıkarılabilir reklamlara “direkt mesaj” ve “tıklanabilir buton” özelliklerini eklediğini de unutmayalım.

Instagram’da içerik paylaşımı için en uygun zaman dilimlerine ise buradan göz atabilirsiniz.

Markanız için spesifik bir hashtag üzerinde karar kılmak ve akabindeki içerik paylaşımlarında bu hashtag’i eklemek ise, müşteriler ve markanız arasında içerikler dışında da devam edebilecek bir bilinç yaratabilir. Görseller ile birlikte paylaşılan metinlerde ise kullanıcılara sorular yöneltmek, etkileşiminizi ve muhtemelen takipçilerinizi artıracaktır. Repost ve zaman zaman kullandığınız eşzamanlı müşteri fotoğrafları ise müşterilerinize onlara sadece reklam yapmak istediğinizin değil, onları önemsediğinizin mesajını verecektir.

Sosyal medya pazarlama uzmanlarının önerdiği bir diğer Instagram trendi de, takipçilerinizin markanız dışındaki beğenilerinden haberdar olmak. Bu şekilde genel takipçi kitleniz ve onların istekleri hakkında kendi verilerinizin dışında da bir profile sahip olabilirsiniz.

Açık renkler ve yakın çekim insan yüzleri de size daha fazla like getireceği gibi, mavi ağırlıklı görsellerin de müşterilerinize daha fazla hitap etmesi mümkündür.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın