2017 MOBİL PAZARLAMA TRENDLERİ

  • Aralık 16, 2016

2016 yılını geride bırakmaya çok az bir zaman kalmışken, sizin için 2017 yılının mobil pazarlama trendlerini derledik. Dünya genelindeki 4 milyar telefon kullanıcısı arasından yaklaşık 1 milyarının akıllı telefon kullandığını düşünürsek, mobil trendin yükselişinin kaçınılmak bir gerçek olduğunu söylenebilir. Yüzdesel olarak baktığımızda ise Türkiye’deki mobil trafiğin yüzdesi (%58) globaldekini (%51) geçmiş durumda.

2017 yılında “mobil” kelimesini sıkça duyacak olmaya şimdiden kendinizi hazırlasanız iyi edersiniz! Tüm bu gelişmelerin ışığında tabii ki markaların da stratejilerini planlarken mobil uyumluluğu mutlaka göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Aksi takdirde, bir markanın mobili yok sayması demek o markanın arka planla kalacağı anlama gelecek.

Mobil pazarlama trendlerinin başında sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik geliyor. Hem sanal hem de arttırılmış gerçeklik, kullanıcılara duygusal bir deneyim sunmaya devam edeceğe benziyor. Bir önceki blog yazımızda da 360 derece video özelliğinin nasıl evrim geçirdiğinden bahsetmiştik. Buradan da anlaşılacağı üzere 2017 yılında, sanal ve arttırılmış gerçekliğin markaların iletişimlerinde önemli bir rol oynayacağını öngörüyoruz.

sanalgerçeklik
2017’nin bir diğer trendi ise sosyal medya mecralarında canlı yayın ve video bazlı içeriklerinin daha da ön plana çıkacak olması. Bunun başlıca nedeni; bu tarz içeriklerin markaların hem takipçileriyle aralarındaki etkileşimi arttırması, hem de onların ilgilerini daha kolay bir şekilde yakalayabilmelerine yardımcı olmasıdır. Facebook ve Instagram’ın da canlı yayın özelliğine verdikleri önem yeni güncellemelerinde de görülmektedir. Ayrıca, bu özelliğe 2017 süresince daha da çok yatırım yapacakları kaçınılmaz bir gerçek.

Buna ek olarak, Instagram’ın sürekli Snapchat ile uğraşmasını da unutmamak gerek. İki uygulamanın da süreli paylaşımlara her geçen gün yeni bir özellik eklediğini düşünürsek, 2017 yılında bu rekabeti zevkle izleyeceğiz. Bu nedenle de, markaların iletişim stratejilerinde önemli bir rol oynayacağı görüşündeyiz.

instagram süreli paylaşımlar
Son olarak, sosyal medyada alışveriş trendinin yükselişte olacağını düşünüyoruz. Buna en iyi iki örnek; Instagram’ın uygulama üzerinde online alışverişi test etmeye başlaması ve Facebook’un “Dükkan” özelliğini geliştirmesi. Bu iki önemli gelişme de sosyal medyanın aslında online alışveriş anlamında ne kadar etkili bir platform olacağını gösteriyor. Buradan anlaşılacağı üzere, 2017 yılında sosyal medya mecralarında online alışveriş özelliğini çok sık göreceğiz.

instagram online alışveriş
Boomerang İstanbul olarak, dijital pazarlama deneyimini kullanıcılar açısından en iyi hale getirerek ve dijital pazarlamanın servislerini kullanarak tüketici deneyimini kişiselleştirmenin 2017 yılının önemli yapı taşlarından olacağını düşünüyoruz. Markalarımız için önümüzdeki yıl da ihtiyaçlarını belirleyerek tüketici deneyimini ön plana çıkartmayı planlıyoruz.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın