2017’DE SIK SIK GÖRECEĞİMİZ TRENDLER: MOBİL & VİDEO

  • Ocak 06, 2017

Sosyal medya kullanıcılarının günde ortalama üç saatini mobilde geçirdiği bu günlerde, 2017 yılında da bu değişmeyecek gibi gözüküyor. Bundan dolayı, mobil reklamlara verilen bütçelerin de artacağı ortada.

Reklam dünyasında, mobil tüm hareketin odağı olmaya devam edecek. Araç ve veriler geliştikçe pazarlamacılar, samimi bir sosyal medya ortamı olan mobilden daha fazla faydalanmayı hedefleyecektir. Böylelikle, pazarlamacılar tüketicilerin faaliyetleri ve arzularını çok daha yakından analiz etmeye başlayacak.

2017′de sosyal medya pazarlamasının gelişmesinde rol oynayacak, Mobil & Video trendlerini sizler için derledik.

Video Temalı Reklamlar Başlıca Reklam Formatlarından Biri Olacak

facebook-video-reklamları

Dijitali etkin kullanan markalar sosyal medya mecralarındaki videoları oluştururken, tüketicileri farklı bir boyuta çekerek etkileşimi artırma peşindeler. Promoted hashtag‘ler ve fenomen bağlantıları gibi özellikler ile markalar üzerinde çalıştıkları platformlardan daha fazla yararlanmak için video reklamlarında çözüm yolu arıyorlar.

2016 yılında video dijital reklam harcamaların %16’sını kaplarken; 2020 itibariyle bu harcamaların %24’nü kaplayacağı ön görülmekte. Buna ek olarak, 2019 yılında video içeriklerinin arama trafiğinin %85′ini yönlendirmesi bekleniyor. Böylelikle, video hayatımızda ve sosyal medyada ortak iletişim dili olacak.

Dikey Videolar Düşey Videoların Hâkimiyetini Zorlayacak

Dikey Videolar Düşey Videoların Hâkimiyetini Zorlayacak

Haziran 2015’te, Snap Inc.’in CEO’su Evan Spiegel Cannes Lion Festivali’nde dikey video ile alakalı vaka analizini gerçekleştirmişti. Bu analizinde dikey videoların ilerleyen zamanlarda hâkimiyetini arttıracağını ve düşey şekilde çekilmiş videoları zorlayacağından bahsetmişti. Günümüzde ise bu analizin doğru çıktığını görmekteyiz. Bunun nedenleri de birçok sosyal medya kullanıcısının akıllı telefonlarını dikey konumda tutmaları ve videoları bu şekilde izlemeleridir.

Televizyon ve bilgisayarların yatay yönlü olduğu için telefonlara kıyasla izlenme oranlarında baskın olmasını bekliyorsunuz değil mi? Ancak istatistiklere göre, dikey videolar %90 izlenme oranı ile yatay videoları (%14) geride bıraktı. 2017’de de sosyal medya pazarlamacıları bu istatistiklere güvenerek yatay video çekimlerini deneyecekler.

Fenomen Pazarlaması (Influencer Marketing) Daha Fazla Önem Kazanacak

Fenomen Pazarlaması (Influencer Marketing)

Fenomen Pazarlaması, (Influencer Marketing) geçtiğimiz yılda büyük bir sıçrayışla sosyal medyanın göz bebeği oldu.

Sosyal medya pazarlamacıları, 2017′de sadece birkaç bin takipçisi olan “mikro fenomenler” ile çalıştıklarında daha güvenilir ve niş izleyicileriyle etkileşime girerek daha etkileyici bir pazarlama politikası izleyecekleri aşikar.

Boomerang İstanbul olarak, 2017 yılında etkili olacak bu trendleri yakından takip ediyor olacağız. Tüketici deneyimini ön plana çıkartmak için özellikle de video içeriklerini markalarımız özelinde daha fazla kullanacağız.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın