2017’NİN INSTAGRAM TRENDLERİ

  • Ocak 03, 2017

2016 yılını geride bıraktığımız şu günlerde, 2017 yılına damgasını vuracak Instagram trendlerini sizler için derledik.

Instagram sadece fotoğraf paylaşma uygulaması olduğun günlerden bu yana çok yol kat etti. Günümüzde, Instagram 600 milyon kullanıcısı ile Facebook’tan sonra ikinci en popüler sosyal medya uygulaması. Buna ek olarak, Instagram markaların kullanıcılarına erişmesi için önemli bir görsel araç haline de geldi.

Video Hâkimiyeti Devam Edecek

Video Hâkimiyeti

2017’nin en yaygın kelimelerinin video ve video içerikleri olacağınızı biliyor muydunuz? Bu yıl da, önceden çekilmiş ya da canlı yayın video türleri sosyal medya pazarlamacıları tarafından geliştirilmeye devam edecek. Instagram önümüzdeki dört yıl boyunca içeriklerin %75’inin videolardan geleceğini belirtti. Buradan da anlaşılacağı üzere, markaların bu özelliği efektif bir şekilde nasıl kullanabileceklerini bilmeleri gerekiyor. Markalar video içerikleri sayesinde takipçileri ile etkileşimlerini arttırmış olacaklar.

Kişiselleştirmenin Yeri Daha Farklı Olacak

Kişiselleştirme

Bir marka için bir stratejiye sahip olmak ve bunu uzun dönemde sürdürmek çok önemli bir metrik haline geldi. Ancak, en iyi stratejilerin bile kişiselleştirilmiş olması gerekiyor. Buna ek olarak, Instagram’daki içerikler de sosyal medya kullanıcılarına özel olarak kişiselleştirildiklerinde kullanıcılarla olan etkileşim daha da artıyor. Böylelikle, markalar hem rakiplerinden bir adım öne geçiyorlar hem de uyguladıkları stratejilerinde başarılı olmuş oluyorlar.

Markalar Arasındaki Rekabet Yoğunlaşmaya Devam Edecek

600 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Instagram’ın 2017 yılında bu rakamın artıracağı aşikar. Gitgide daha fazla markanın kitlelere ulaşmak için uygulamaya katılmasıyla, markalar arasındaki rekabet de daha sofistike bir hale dönüşecek. Böylelikle, Instagram’daki rekabette var olabilmek için Intagram reklamlarının kullanımları da artacak. Bu reklamlar sayesinde markalar, hem daha fazla kitleye ulaşmış olacaklar hem de bu kitlelerle olan etkileşimleri daha da artacak.

Yaratıcılık Daha da Kolay Hale Gelecek

Yaratıcılık Daha da Kolay Hale Gelecek

Instagram hikaye (Instagram Stories) ve canlı yayın özellikleri ile Instagram markalara yaratıcı araçlar sunmaya devam edecek. Bu özellikler de markaların sosyal medya kullanıcılarına yaratıcı içerikler sunmalarını kolaylaştırıyor. Bu tarz içerikler aynı zamanda video prodüksiyon bütçelerini düşürdü. Hikaye ve canlı yayın özelliklerinden önce markalar bu tarz içerikler için oldukça fazla bütçe harcıyorlardı.

Son olarak, platformun 600 milyon kullanıcıya sahip olduğunu düşünürsek, bu özellikler sayesinde daha iyi ve yaratıcı içerikler çıkarılacağını düşünüyoruz.

Boomerang İstanbul olarak, Instagram’ın başlıca trendlerini biz de markalarımız için uygulamaya başlayacağız. 2017 yılı içerisinde Instagram’ın başka hangi trendleri beraberinde getireceğini merakla bekliyoruz.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın