A/B Testing Dijital Pazarlama Stratejinizi Nasıl Geliştirir?

  • Nisan 30, 2016

Özellikle web sitesi tasarımı esnasında, kullanıcı deneyimi odaklı çalışan dijital pazarlamacıların ve yazılımcıların sık sık başvurduğu bir yöntem olan A/B Testing, aynı içeriklere sahip iki web sitesinin bir karara varılana dek karşılaştırılmasıdır.

Deneme süreci içinde tıklama sayısı, satın almaya yönlendirme, sitede geçirilen ortalama zaman gibi toplanan verilerden ve istatistiklerden elde edilen dönüştürme oranı baz alınarak hangi tasarımın uzun vadede daha verimli olacağına karar verilir.

Her markanın, web sitesi yaratma amacı yüksek bir dönüşüm oranı elde etmektir. Dönüşüm oranı sayesinde, web sitesi ziyaretçilerinin kaçta kaçının markaya kâr olarak geri döndüğünü hesaplamak mümkündür.

A/B Testing Nedir?

A/B Testing

A/B Testing Uygulamanın Size Getirileri Nelerdir?

Alışılmış web sitesi tasarımlarında, müşteri ayrımından yararlanılarak, müşterilerin en fazla ilgisini çekebilecek ayrıntılar üzerine tecrübelerden yararlanılır ve tahmin yürütülür. Ancak A/B Testing, size hedef kitleniz hakkında kesin sonuçlar sunarak müşterilerinizi sadece web sitesi için değil, tüm pazarlama kampanyalarınız için daha iyi tanımanıza yardımcı olur.

A/B Testing, web sitenizde zaten sahip olduğunuz organik trafikten maksimum verimde faydalanmanıza imkân sağlar. Çünkü ziyaretçilerinizin sizden istediklerini ve ziyaretleri nasıl kâra çevirebileceğinizi analitik olarak görmenize yardımcı olur. Web sitesi tasarımı esnasında, organik trafik elde etmenizi sağlayacak giderlerin yüksek olma olasılığı bulunurken dönüşüm oranını artırmak için ayıracağınız bütçe minimal olacaktır.

Başarılı bir A/B Testing için her iki opsiyonun da 1000 kullanıcıya ulaşmasını beklemeniz önerilmektedir. Böylece dönüşüm oranını hesaplarken zorlanmanız gerekmez. Bir web sitesi tasarımı için yalnızca A veya B olmak üzere iki tane değil, onlarca farklı opsiyon olabileceği için kendinize dönüşüm oranı için bir hedef belirleyerek, istenilen orana ulaşana dek A/B Testing uygulamaya devam edebilirsiniz.

Deneme süreci sonucunda en açık sonuçlara ulaşabilmek adına, web siteniz üzerindeki her değişken için ayrı bir A/B Testing uygulayın ve aynı anda birden fazla değişken testi yapmayı denemeyin. Bu, uzun ve yorucu bir yöntem gibi gözükse de uzun vadede başarılı ve sonuç odaklı bir web siteniz
olmasını sağlayacaktır. Değişkenlere karar verirken tecrübelerinizden yararlanarak, web siteniz için en önemli ayrıntılara karar verebilirsiniz.

Markalar, dijital pazarlama kampanyalarını iş planlarına dahil etmeye başladıklarında online müşteri anketleri tüm platformların vazgeçilmez bir parçası halindeydi. Ancak zamanla müşteri anketlerinin sonuçlarının güvenilirliği ve kullanılma sayısı azaldı. A/B Testing sayesinde müşteriler, kendileri farkında bile olmadan web sitenizde aktif oldukları her an online bir anketin parçasıdırlar, çünkü hareketlerine dair veriler her zaman toplanmaktadır. Müşterilerin aslında aktif bir veri tabanına katılım yaptıklarının farkında olmamaları ise online anketlerle asla ulaşılamayacağı kadar dürüst ve güvenilir sonuçlara ulaşmanızı sağlar.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın