Arkadaşlarınız Markanızın Facebook Sayfasını Neden Beğenmemeli?

  • Şubat 20, 2016

Markanızı sosyal medyada tanıtmak için atacağınız ilk adım doğal olarak markanız için bir Facebook sayfası oluşturmak olacaktır. Daha sonra Facebook sayfanızdaki hayranlarınızın artması için yapabileceğiniz reklam vermek, çok fazla sayıda içerik paylaşmak gibi yollar mevcut. Fakat bu süreçte yapabileceğiniz yanlışlardan bir tanesi yakın çevrenizdeki kişilerden Facebook sayfanızı beğenmesi istemek olacaktır.

Facebook sayfanızda beğeni ve etkileşim sayısının yüksek olması yeni tüketicilerin de Facebook sayfanızı beğenme potansiyelini artıracaktır. Zira sosyal medyada çok fazla sayıda takipçiniz varsa bu, diğer insanların gözünde de takip edilmeye değer bir sayfa olduğunuz algısını yaratır. Aynı algı az takipçi sayısı için de geçerlidir. Bu durumda da tüketiciler zaten beğenilmeye değecek içerikler paylaşmadığınızı düşüneceklerdir. Buna rağmen zamanla kendiliğinden oluşan bir hayran kitlesini yakın çevrenizin beğenilerine tercih ediyor olmalısınız.

Ortalamaya göre talebiniz üzerine Facebook sayfanızı 100 kişi beğenecektir. Beğenen 100 kişi arasından ise 20 tanesi içeriklerinizle gerçekten ilgileniyor olacaktır. Bu da geri kalan 80 kişinin Facebook sayfanızdan gelen gönderileri sessize alması anlamına gelmektedir. Bu sessize alma veya hiçbir etkileşim göstermeme durumu, Facebook’un haber akışı algoritmasına olumsuz bir biçimde yansıyacaktır ve Facebook algoritması içeriklerinizin gerçekten ilgili müşterilerin ekranlarında da gözükmemesine neden olacaktır.

Geçmişte Facebook yeni sayfaların daha çok beğeni almalarını aktif olarak desteklemekteydi. Bunun için reklam ve öne çıkarma butonları bulunmaktaydı. Çünkü bunun daha çok müşteri anlamına geldiğinin farkındaydı. Fakat Facebook bunu yapmaya devam edebilmek için artık çok büyük bir kullanıcı kitlesine sahip, bu nedenle de bazı algoritmalarında değişikliklere gitme durumunda kaldığı söylenebilir.

Facebook’un şu anda 1.59 milyar aktif kullanıcısı bulunuyor. Bu sayı her kullanıcının, beğendiği her sayfanın yayınladığı her içeriği görmesini engelliyor. Bu, ortalama bir kullanıcının 130 arkadaşı ve 227 sayfa beğenisi olduğunu düşünürsek aktif bir kullanıcı günde 1.500 gönderiyi görebilecek anlamına geliyor. Fakat daha fazla beğenisi olan kullanıcılarda bu sayı 15.000’e kadar çıkabiliyor. Bu sebeple Facebook, haber kaynağınızda artık gerçekten takip ettiğiniz ve görmek isteyeceğiniz içeriklerin gözüktüğünden emin oluyor. Twitter da yakın bir zamanda aynı problemden ötürü ‘Top Tweet’ uygulamasına geçiş yapmıştı.

Bu algoritma değişikliğinden ötürü markaların Facebook’a yaklaşımlarında da farklılıklar olmalı. Bu sebeple yakın çevrenizin beğenileri sanıldığı kadar değerli olmayabilir. Hatta farklı eğitim seviyeleri ve ilgi alanlarına sahip bir hayran kitlesi toplanılan dataya daha da çok zarar veriyor ve Facebook gönderilerinizi öne çıkarması gereken sayfalara asla karar veremiyor.

Bu durumda bizim önerimiz ise; bütün bu bilgiler ışığında sayfanızı kurduğunuz ilk zamanlarda arkadaşlarınızdan yardım alsanız bile takipçi sayınız 1.000’e ulaştığı anda geri dönüp markanızla yakından ilgilenmeyen tanıdıklarını sayfanızdan silmek olacaktır.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın