Bitmoji ve Snapchat Üzerinden Pazarlama

  • Ağustos 01, 2016

Snapchat’e Neler Oluyor?

Geride bıraktığımız Mart ayında Bistrips’i 100 milyon dolar karşılığında satın alan Snapchat, bu girişimiyle de gerçek bir sosyal medya dehası olduğunu kanıtladı!

Bistrips, kullanıcıların kendilerini çizgi film karakterleri olarak yaratmalarına izin veren oldukça eğlenceli bir uygulama. Ancak çabuk sıkılan ve her zaman yenilikler arayan sosyal medya kullanıcılarına istikrarlı bir tempoda yeni özellikler sunulmadığı sürece yeni bir startup’ın bu hızlı çağa ayak uydurması neredeyse imkânsız. Bistrips ise bunun en somut örneklerinden biri olabilir.

Bistrips aslında 2012’den beri hevesli sosyal medya kullanıcıların hayatında ancak 2012’de yaşadığı hızlı yükselişi daha da hızlı bir düşüş takip etmişti. 2012’den beri arayüzünde pek bir değişikliğe gitmeyen Bistrips daha önceleri Facebook ve Twitter entegreli olarak kullanılabiliyordu.

Satın alma işleminin gerçekleştiği esnada Bitmoji’nin Snapchat’e nasıl dâhil edileceği belirsizken geçtiğimiz hafta 100 milyon Snapchat kullanıcısı bu yeni özelliğin hızla yayılmasına tanık oldu. Kullanıcılarını memnun etmek için her zaman inovatif yollar bulmayı beceren Snapchat, Bitmoji kullanıcıları için yalnızda MyStory’e kişisel sticker etkleme özelliği değil aynı zamanda birebir sohbet ederken de Friendmoji’den yararlanma imkânı tanıdı.

Yeni özelliği açıklamak için de Snapchat yenilikçi çizgisinden şaşmadı ve Bitmoji’yi bir çizgi roman ile dünyaya duyurdu:

snapchat bitmoji

Popülerliği Giderek Artan Snapchat’i Markalar Pazarlama Amaçlı Nasıl Kullanabilirler?

Snapchat’in her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaştığı tartışılmaz bir gerçek. Bu da markalar için yepyeni bir pazarlama platformu yaratıyor.

Snapchat’i efektif bir pazarlama stratejisi amaçlı kullanmak için izleyebileceğiniz 4 adım bulunuyor:

1. Snapchat’in canlı yayın özelliğinden yararlanın

Tıpkı Twitter gibi Snapchat de müşterilerle anlık iletişim kurmak için birebir. Tanıtım, sürpriz hediyeler, müşteri yorumları gibi etkinliklerde öne çıkarılan olayın arka planını paylaşmanız müşterilerinizi heyecanlandıracak ve kendilerini markanıza daha yakın hissetmelerini sağlayacaktır.

2. Kişisel içeriklerden kaçınmayın

24 saat sonunda kaybolan içerikler müşterilerinizle daha samimi bir iletişim kurmanız için de mükemmel bir fırsat! Etkinliklerinize çağırdığınız ünlülerin makyaj esnasındaki halleri, heyecanlı hayranlar ve yarattığınız şatafatlı sosyal medya imajının arka planında olan bitenler müşterilerin ilgisini her zaman daha fazla çekecektir. Snapchat ise bu tip içerikler için yaratılmış gibi adeta.

3. Snapchat hesabınızı ünlü simalara devredin

İlk etapta bu riskli bir yol gibi gözükse de sevilen bir simanın bir gününü ürün yerleştirmeden yararlanarak Snapchat hesabınızda yayınlamak hem MyStory’inizin izlenme oranını artıracak hem de kullanıcılara hiç fark ettirmeden ürününüzü tanıtmış olacaktır.

4. Kampanyalarınızı Snapchat üzerinden tanıtın

Snapchat’in uygulama özellikleri gereği kullanıcılar sizin içeriklerinizi gerçekten merak edip özellikle markanıza tıklamadıkları sürece göremezler. Bu da reklamlarınızı ve kampanyalarınızı gören takipçilerin markanızla zaten ilgilenen takipçiler olduğu anlamına gelir. Bu sebeple, Snapchat varolan müşterilerinizi sadık müşterilere çevirmek için son derece etkili bir platformdur.

Siz de Snapchat’i kendi markanız için nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın