Çalışanlar Tweet Yazabildiklerinde Daha Verimli Oluyorlar

  • Şubat 28, 2014

Bu durum mantıksız görünse de çalışanlara her gün akıllı telefonlarında oyun oynamak için zaman vermek aslında işletmelerin yararına olabilir, yeni araştırmalar bunu gösteriyor.

Endüstriyel ve Organizasyonel Psikoloji Cemiyeti’nin iki üyesi tarafından yapılan çalışmaya göre; akıllı telefonların işyeri verimini engelleyecek gibi görünmesine rağmen – telefon aramaları yapma, internette gezinme ve oyun oynama özellikleri ile – düşünüldüğü gibi sadece pahalı dikkat dağıtıcı oyuncaklar olmayabilir.

“Gün boyunca çalışanların, küçük telefon molalarına sahip olmaları onları günün sonunda pozitif olarak etkileyebilir.” diyor Kansas Devlet Üniversitesi’nde doktora öğrencisi ve bu çalışmalardan birinin yazarı olan Sooyel Kim.

Akıllı telefon kullanımının çalışanlar üzerindeki etkisini daha iyi anlamak için araştırmacılar Güney Kore’den çeşitli sektörlerdeki 72 çalışanı inceledi.

Telefonlarına iş günü içinde harcanan zamanı ölçmek için özellikle tasarlanan bir uygulama indirdiler ve telefon kullanımını 3 kategoriye ayırdılar: sosyal medya, eğlence ve boş zaman, kişisel ve öğretici.

Kişinin arkadaşıyla mesajlaşmak gibi aktiviteler için akıllı telefon kullanımına ayrılan kısa molalar ile çalışanların nasıl hissettiği arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur.

Sonuçlar ayrıca, belirlenen günlerde çalışanların akıllı telefonlarını daha çok sosyal medya için kullandığını ortaya çıkardı; kişisel nedenler ve eğlence için telefonlar kullanıldığı zaman daha iyi hissedildiği raporlandı.

“Akıllı telefon alıyoruz ve böylece insanlarla etkileşime girebiliyoruz.” diyor Kim.

“Onları sosyal etkileşim için kullanıyoruz, bu yüzden sosyal medyanın çalışanları en çok mutlu eden şey olduğunu düşünüyorum.”

Kim, uygulamaların farklı türlerini anlamanın ve hangilerinin çalışanlarını en çok mutlu edeceğini bilmelerinin şirketleri için verimli olacağına inanıyor.

“Bu bilgi bize çalışanların mutluluğunun hangi faktörlere bağlı olduğunu söylüyor. Eğer sosyal aktiviteler ile mutlu oluyorlarsa ve bunu çalışanlar biliyorsa, gelecekte küçük molalar süresince bu amaçları için telefon kullanmak isteyebilirler.” diyor Kim.

Ayrıca Kim gün boyunca sosyal medyada çok fazla zaman harcamanın, çalışanın verimliliğine zararlı olabileceğini de kabul etti.

“Ben küçük mola aktivitelerinin nasıl rahatlattığını ve iyi hissetmekle iş etkileşimi arasındaki anlam ile ilgileniyorum.” diyor.

Araştırmada bir çalışanın iş günü süresince akıllı telefon kullanımının ortalama 20 dakika olduğu bulundu. Kim, 20 – 25 dakika arası mola verilmesinin verimliliği kötü etkilemeyeceğini ve çalışan için iyi olduğunu savundu.

George Mason Üniversitesi’nde doktora öğrencisi Qikun Niu ile birlikte yazılan bu çalışma Mayıs’ta 29. yıllık SIOP konferansında sunulacak.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın