DİJİTAL PAZARLAMADA BİR SONRAKİ ADIM: GÖRSEL İLETİŞİM

  • Ocak 24, 2017

2017 yılında görsel iletişimin dijital pazarlamada önemi gittikçe artacak. Bu önemi en çok tetikleyecek olan etkenin de video paylaşımları olacağını düşünüyoruz. Peki, bizi bu düşünceye iten nedir?

Cisco, tüketici internet trafiğinin %82’sini video temalı içeriklerin oluşturacağını ön görüyor. Facebook ise, sosyal medya hesaplarımızdaki haber akışının çoğunluğunun videodan oluşacağını belirtti. Buna ek olarak Facebook, video temalı içeriklerin yanı sıra görselli içeriklerin sayfa görüntülenmelerinin de %94’lük bir artış göstereceğine dair öngörüde bulunmakta.

Görsellerin pazarlama mesajlarının performansını yükselttiğini biliyor muydunuz? Dijital dönüşümün sonucunda, insanoğlunu bilgiyi işleme biçimi daha da görselleşemeye başladı. Bu yüzden, görsel iletişim ile ilgili istatistikleri sizlerle paylaşmak istedik.

İnsanoğlunun iletişiminin %73’ünün görselden oluştuğunu ve dikkat süresinin 8 saniyeye düştüğünü ele alırsak, sosyal medya kullanıcılarını en hızlı şekilde etkilemek önem kazanıyor. Bu sorunlar etkileyici görseller kullanarak çözülebilir. İnsanoğlunun görselleri herhangi bir metne göre 60.000 kez daha hızlı işlediğini biliyor muydunuz? Bu yüzden de, istediğiniz mesajı görseller aracılığıyla verdiğiniz zaman hedef kitlenize daha hızlı ulaşmış olacaksınız. Online mağazalardan alışveriş yapanların %85’i bir ürünü almadan önce o ürünün videolarını izliyorlar. Buna ek olarak, insanların %40’ı ise görselin bulunduğu metinleri daha iyi anladıklarını belirtiyorlar. Buradan anlaşılacağı üzere, görsel dijitalin her alanında oldukça büyük bir role sahip.

görsel iletişim infografik

Görsel iletişim, pazarlama ve markalaşmadaki içerik anlayışını değiştirmekte kararlı. Böylelikle, dijital medya iletişiminde, içerikler azalacak ve daha çok görsel ağırlıklı ilerlenecek.

Dijital pazarlamacılarının %71’i sosyal medya pazarlama stratejilerinde daha fazla görsele yer vereceklerini belirtiyorlar. Görsel içerikli makalelerin %94 daha fazla görüntüleneceklerini ele alırsak, çarpıcı görseller kullanılması gerekmekte. Buna ek olarak, 2019 yılı itibari ile internet trafiğinin %80’i videodan gelecek. Bu yıldan itibaren video temalı içeriklerin hakimiyeti artacak ve sosyal medya kullanıcıları ile daha fazla etkileşimde olunacak. Pazarlamacıların %95’ninin, görsel temalı içerikler için ayrı bir pazarlama stratejisi geliştirecek olması içerik planlarının önümüzdeki yıllarda değişime uğrayacağının bir göstergesidir.

görsel iletişim infografik

Bu verilerden anlaşılacağı üzere, özellikle de sosyal medya kullanıcıları görselleri bilgiye oranla daha uzun sürede akıllarında tutuyorlar. Bundan dolayı, markaların ve dijital pazarlamacıların görsel içerik varlıklarına yatırım yapmaları gerekmekte.

Boomerang İstanbul olarak biz de tüketici – marka deneyimini ön plana çıkartmak için özellikle de görsel temalı içerikleri markalarımız özelinde daha fazla uygulayacağız. Böylelikle, markalarımızın takipçileri ile daha fazla etkileşim içinde olacaklarını düşünüyoruz.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın