EMOJİLERİN SOSYAL MEDYADAKİ GÜCÜ

  • Şubat 17, 2017

Günümüzde, sosyal medya mecralarında emoji kullanımı dijital iletişim yolumuzun büyük bir parçası oldu. Bu nedenle emoji kullanımı, sosyal medyada markalarla etkileşimde bulunan kullanıcı sayısında önemli bir rol oynuyor.

Emojilerin bu kadar ilgi çekici olmasının nedeni ise; duyuları uyandırıp, duyguları etkileşime geçirmesi. Quintly’nin paylaştığı raporu inceleyerek emojilerin hangisinin ve ne kadarının Instagram‘da etkileşimi arttırdığına dair istatistikleri sizler için derledik.

Bir araştırmaya göre, çevrimiçi bir ortamda gülen yüze baktığımızda beynin aynı kısımlarında da insan yüzüne bakıyormuşuz gibi algılanmakta.

emoji kullanımı

Yukarıdaki grafiği baz aldığımızda Quintly, 2016 yılına kadar platformda 20.000 profilin 6.2 milyon paylaşımını analiz etti ve profillerin % 50′sinden fazlasının 2016′daki paylaşımlarında en az bir emoji bulunduğunu belirtti. Geri kalan %44’ün ise Instagram’da paylaşım yaparken emoji kullanmadıkları görülmüştür.

Profilleri analiz ettiğimizde ise, Instagram takipçi sayıları arttıkça emoji kullanım oranlarının da arttığı görülmektedir. 1 yıllık periyotta da emoji kullanım yüzdelerini artış göstermektedir. Buradan anlaşılacağı üzere, özellikle markaların Instagram paylaşımlarında ilgili emojileri kullanmaları durumunda, takipçileri ile daha fazla etkileşimde olacakları aşikar. Ancak, 10 milyon kullanıcıya sahip hesaplara bakıldığında bu oranın düştüğü fark edilmektedir.

emoji istatistikleri

Instagram’daki paylaşımlarda, emoji kullanımının etkileşim oranını çarpıcı bir şekilde arttırdığı görülmektedir. Bunun nedeni ise, emojilerin sosyal medya kullanıcıları tarafından pozitif algılanması ve emojiler ile daha duygusal bir bağ kurulmasıdır.

emoji etkileşimi

Bu araştırmada, emojilerin görsellerde veya videolarda kullanım sıklığı ile ilgili belirgin bir fark bulunmadığı belirtilmiştir. Görsel ve videonun arasındaki yüzde farkının, 1 ile 2 arasında olduğu belirlenmiştir.

2016 yılında en çok kullanılan emoji, 50,000 kez kullanım ile kamera simgesidir. Kamera emojisinin ardından sırayı duygularımızı belirttiğimiz emojiler almaktadır. Böylelikle, emojilerin kullanıcılar üzerinde güçlü bir etkisi olduğu ve etkileşimi arttırdığı bir kez daha vurgulanmıştır.

en çok kullanılan emojiler

Boomerang İstanbul olarak, biz de markalarımız için gerçekleştirdiğimiz paylaşımlarda ilgili emojileri kullanarak daha fazla kullanıcı ile iletişime geçmeyi amaçlıyoruz.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın