FACEBOOK MESSENGER’DA REKLAM DÖNEMİ

  • Şubat 06, 2017

Facebook, geçtiğimiz yıl Messenger uygulamasında reklam yayınlarını başlatabileceğine dair sinyaller vermişti. Facebook, blog sayfasından beklenen açıklamayı yaptı ve reklam testlerine Tayland ve Avusturalya’da başlayacağını duyurdu.

Peki, bu reklam modelleri Messenger’ın hangi sayfasında yayımlanabilecek?

Tayland ve Avusturalya’daki işletmeler, uygulamanın ana sayfasında reklamlarını konumlandırabilecekler. Bu reklamlar, Facebook Messenger’da son konuşmalarınızın altında yer alacak ve sponsorlu olarak yayınlanacak.

messengerreklamları

Messenger reklamları hiçbir şekilde konuşmaların bulunduğu alanda yayımlanmayacak. Böylelikle Facebook, kullanıcılarının gizliliğini her anlamda koruma altına alınmış olacak.

messengerekranı
Facebook, sosyal medya araçlarından gelir elde etmek için üç aşamalı bir plan izliyor:
•İnsanların sevdiği bir ürün oluşturun,
Uygulama üzerinde organik işletme davranışlarına olanak sağlayın,
•Erişim ve varlıklarını artırmak isteyen işletmeler için ek yollar gösterin.

Messenger uygulaması ise üçüncü aşamada yer alıyor. Facebook, markalar için bu fırsatı en üst düzeye çıkarmanın yolunun Messenger‘ı basit bir mesajlaşma uygulaması olarak görmek yerine uygulamanın daha geniş bir alanda kullanılmasını sağlamak olduğunu söylüyor. Bunun nedeni ise, insanların Messenger‘ı arkadaşlarıyla bağlantı kurmaktan başka bir şey olarak görmemeleri. Böylelikle Facebook, Messenger‘a bu yeni eklentileri getirerek tüketicilerin zihnindeki potansiyel kullanım alanının algısını genişletiyor.

Buna ek olarak Facebook, şu anda Messenger reklamlarının daha geniş bir şekilde kullanıma sunulması için zaman çizelgesinin daha belli olmadığını ancak yapacakları ilk testlerden “çok şey öğrenmeyi umduklarını” belirtti.

Eğer, Tayland ve Avusturalya’daki reklam testleri başarılı olursa, Facebook reklamları tüm Messenger kullanıcıları ve dünya için yayınlanmaya başlayacak. Messenger uygulamasında beğenmediğiniz bir reklamı Facebook’ta olduğu gibi kaldırabileceksiniz. Facebook da kaldırdığınız reklamların yerine yenilerini ekleyecek.

Boomerang İstanbul olarak, ayda 1 milyar aktif kullanıcının Messenger uygulamasını kullandığını düşündüğümüzde reklamların ilgili kitleye rahatça ulaşacağını ön görüyoruz. Messenger reklamlarını biran önce kullanabilmek için sabırsızlanıyoruz!

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın