Facebook Places Kampanyaları - Boomerang Istanbul

  • Eylül 19, 2011

Facebook Places, Facebook’un geçen yılın Ağustos ayında kullanıma sunduğu lokasyon bazlı bir servistir. Bu servis sayesinde Facebook kullanıcıları arkadaşlarının o anda nerede olduklarını görebilmekte ve kendilerinin nerede olduklarını arkadaşları ile Facebook üzerinden paylaşabilmektedir. Bu servis aynı zamanda markalar için güçlü bir Facebook pazarlama aracına da dönüşmüştür. Servis sayesinde markalar Facebook üzerinden çeşitli “check-in kampanyaları” düzenleyebilmekte, farkındalık yaratabilmekte, hayran sayılarını arttırabilmekte ve hedef kitleleri ile etkileşime geçebilmektedir.

 

Facebook kullanıcılarının Places servisi aracılığı ile yaptıkları her “check-in” arkadaşlarının Facebook haber kaynağında yer almaktadır. Bu durum yalnızca bir viral etki oluşturmakla kalmayıp, mekân ya da etkinlikleri ziyaret etmesi için markaların hedef kitlelerini de teşvik etmektedir. Facebook Places servisi kullanılarak yapılan ve bu anlamda yapılacak olan pazarlama kampanyaları hakkında fikir verici olabilecek olan 5 Yaratıcı Facebook Places Kampanyasını sizin için derledik.

 

1. Check-in İndirimleri : Westfield Valley Alışveriş Merkezi

 

 

Facebook Places kullanılarak yapılmış bu basit ama etkili kampanya ile, Westfield Valley Alışveriş Merkez’nin Facebook sayfası hayranlarına, yapacakları her “check-in” için indirim kuponları sunuluyor.

Santa Clara, California’da bulunan Westfield Alışveriş Merkezi, Facebook Places Kampanyasını alışveriş merkezine daha fazla kişiyi çekebilmek ve bünyesindeki mağazaları tanıtabilmek amacı ile kullanmak istemiş. Bunun sonucu olarak ortaya Facebook hayranlarının AVM’de yapacakları her online “check-in” için indirim kuponları sunan bu fikir çıkmış. Gerçekleştirilen Facebook Places kampanyası kapsamında yapılan her “check-in” kullanıcılara ilk olarak, alışveriş merkezinde bulunan Betsey Johnson mağazasından %15’lik bir indirim kuponu kazandırmış.

Yapılan bu uygulamanın “check-in” sayılarında bir artış sağladığını gören Westfield yönetimi, daha sonra uygulamaya içerisinde %25’lik GAP indiriminin de bulunduğu çeşitli indirim seçenekleri eklemiş.

 

2.Etkinlikleri Desteklemek: Electronic Arts UK


 

Etkinlikler, markaların Facebook Places servisini kullanarak kendilerini ve ürünlerini tanıtmaları için çok çeşitli fırsatlar sunuyor.

Örneğin Electronic Arts UK, İngiltere’deki çeşitli alışveriş merkezlerinde Noel döneminde gerçekleştirdiği 6 ayaklı “ Play4Xmas” etkinliğinin tanıtımı için Facebook Places servisini kullandı. Etkinliklere katılan katılımcılar aynı anda Facebook Places üzerinden “check-in” yapmaları için yönlendirildi ve “check-in” yapan katılımcılara günde 1-10 arasında sayıda bilgisayar oyunu kazanma şansı sunuldu.

Uygulama sayesinde katılımcılar marka elçilerine dönüştü ve Facebook üzerinden yapılan yüzlerce online “check-in” onbinlerce kişiye ulaştı.

 

3. Etkinliğe Özel Places Sayfası Oluşturmak: Tiger – Asics


 

Onitsuka Tiger – Asics markası, Facebook Places servisini sponsor olduğu “Sidney Bisiklet Film Festivali” etkinliğini desteklemek amacı ile kullandı.

Facebook Places Kampanya stratejisi, 4 günlük festival boyunca gerçekleştirilen 10 etkinlik süresince Onitsuka Tiger markasını hedef kitlesi ile mümkün olduğunca fazla oranda etkileşime geçirmek ve bir bağlılık yaratmaktı. Bu amaçla marka, her etkinlik için ayrı bir “check-in” noktası ve Facebook Places sayfası oluşturdu. Böylece, etkinlik boyunca yapılan “check-in” ler her bir “check-in” noktası için özel olmuş oldu ve check-in yapan kullanıcı o anda etkinliğin hangi ayağında olduğunu Facebook üzerinden arkadaşları ile paylaşmış oldu.

Yapılan bu Facebook Places uygulaması kapsamında, katılımcılardan en az 3 değişik noktada check-in yapmaları ve markanın Facebook sayfasından sorulacak olan soruya cevap vermeleri istendi. Bunları yapan katılımcılara, özel olarak tasarlanmış Onitsuka Tiger marka bir bisiklet ve bisiklet şanzımanı kazanma şansı sunuldu.

Şirket yetkilileri, etkinliğe katılanların %50’sinden fazla bir kısmının, etkinliğin ilk gününde Facebook üzerinden “check-in” yaptıklarını açıkladı.

 

4. Her Gün Yapılabilen Check-in Uygulamarı: Kentucky Üniversitesi


 

Facebook Places servisi kullanıma sunulduktan sonra, Kentucky Üniversitesi bu servisi, öğrencilerinin çevresindeki kişilere yani potansiyel öğrencilere ulaşmak için bir fırsat olarak gördü.

Bu amaçla okulun bahçesine üniversitenin kurumsal rengi olan mavi zemin üzerine ahşaptan yapılmış dev bir Facebook Places ikonu yerleştirildi. Bu sayede okulun Facebook Places ve Facebook hayran sayfalarına yönelik bir farkındalık yaratıldı. Üniversitenin Facebook Places sayfası üzerinden online check-in yapmaları için öğrenciler teşvik edildi.

Yapılacak olan “check-in”ler sayesinde şu anda lise öğrencisi olan ancak ilerisi için potansiyel birer Kentucky öğrencisi olarak görülen gençlere ulaşılması hedeflendi. Okul yönetimi, uygulamanın kısa sürede üniversite hakkında olumlu bir etki yarattığını ve ciddi “check-in” rakamlarına ulaşıldığını açıkladı.

Üniversite yönetimi Facebook Places servisini aynı zamanda öğrencilerini online gizlilik, Places uygulamasını bilinçli bir şekilde kullanma gibi konularda eğitmek için de kullanıyor.

 

5. Facebook Places ile Sıralama, Otomatik Güncellenen Tablo Oluşturma: VisitBritain


 

İngiliz turizm tanıtım ajansı VisitBritain Facebook Places bağlantılı bir Facebook uygulaması oluşturdu. Ajans, bu uygulama aracılığı ile Facebook takipçilerini, İngiltere’de gezdikleri şehirler üzerinde online “check-in” yapmaları ve bulundukları yer hakkında yorumlar yazmaları konusunda teşvik etti. Yapılan bu “check-in”ler ve yorumlar aynı zamanda otomatik olarak ajansın Facebook sayfası üzerinde bulunan “İngiltere’deki En Popüler 50 Turistik Nokta” isimli tablodaki verileri de güncelledi. Bu sayede Ajans, İngiltere’nin en popüler turistik noktalarını listeleyen, Facebook hayranlarının yaptıkları “check-in” ve yorumlar ile sürekli güncellenen bir liste oluşturmuş oldu.

Aplikasyon sayesinde kısa sürede onbinlerce kişi değişik noktalarda “check-in”ler yaptı ve aplikasyon sayfası 250.000’den fazla kişi tarafından ziyaret edildi. Bu uygulama VisitBritain’in Facebook sayfasındaki hayran sayısını da %34 oranında arttırdı.

Facebook Places’e Başlangıç:

Markanız ve ürünleriniz için bir Facebook Places sayfası yaratmayı düşünüyorsanız başlangıç işin şu adımları izleyebilirsiniz.

Önce harita üzerinde lokasyonunuzu bulun, oluşturun ve doğrulayın.

Eğer adresiniz daha önceden eklenmemişse ya da bulunduğunuz noktayı harita üzerinde göremiyorsanız, noktanızı harita üzerinde kendiniz oluşturabilirsiniz. Daha sonra oluşturmuş olduğunuz Facebook Places sayfasının sizin olduğunu doğrulamanız gerekiyor.

Facebook hayran sayfanızı Places sayfanız ile birleştirin.

Bu, hem Facebook sayfanızı “like” edenlerin Facebook Places sayfanıza da yönlendirecek hem de yapılan “check-in”leri, bulunduğunuz noktayı gösteren haritayı ve daha birçok özelliği tek sayfa üzerinden yönetmenizi sağlayacaktır.

Facebook hayranlarınızı online check-in yapma konusunda teşvik edin.

Sosyal medya hesaplarınızdan Facebook Places sayfanızı tanıtın. Dilerseniz çalışanlarınızın da işe geldiklerinde online “check-in” yapmasını isteyebilirsiniz.

“Check-in” yapan hayranlarınızı ödüllendirin.

Sezon sonu indirimlerinizi ya da markanız ile ilgili özel fırsatları, çeşitli indirim kuponlarını vs. “check-in” yapan hayranlarınıza sunun.

Umarız bu yazı ve gösterdiğimiz 5 örnek markanız için uygulayacak olduğunuz Facebook Places fikri için yol gösterici olur.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın