FACEBOOK’UN YENİ GÜNCELLEMELERİ

  • Mart 20, 2017

Facebook’ta kullanıcıların gönderilere verdiği tepkiler bundan tam bir sene önce uygulamaya konulup 300 milyardan fazla kullanıldı

Şimdi ise, Facebook aldığı yeni bir kararla kullanıcıların hareketlerine göre topladığı bu tepkileri, Facebook Haber Akışı’na yönelik kullanmaya hazırlanıyor.

Facebook, algoritmasını sürekli olarak güncelleştirmekle beraber zaman zaman bu güncellemelerle oldukça önemli değişiklerde de bulundu.

Son algoritma değişikliğine göre, Facebook haber akışındaki gönderilerin sırasını artık kullanıcıların bir gönderiye olan beğenisinden ziyade verdiği gülen, şaşıran veya kızgın gibi tepkilere göre şekillendirecek.

Facebook Emoji

Facebook’un bu değişikliği yapmasının sebebi, kullanıcıların Facebook’taki gönderiler ile ilgilenip ilgilenmediğini gönderiye verdikleri tepkilere göre belirlemesi yani tepkilerin beğenilerden daha iyi bir gösterge olduğu gerçeğini bilmesidir.

Bu algoritmaya göre, Facebook’ta, markaların paylaştığı gönderilerden takipçilerinin ne derecede hoşlandığı belirlenebilecektir. Buna göre, paylaşılan içeriklerin kullanıcının istediği şekle göre iyileştirilmesi mümkün olacaktır.

 

Facebook’a gelen bir diğer yenilik ise, bugüne kadar sadece 469 emojiye sahip olan Facebook’un, koleksiyonuna 1,620 emoji daha eklemesidir.

Facebook Emoji

Her ne kadar 2,089 emojinin kulağa çok fazla geliyor olduğu düşünülse de, bu haber emoji tutkunlarını ve emojilerle iletişim kurmayı çok seven kullanıcıları hiç şüphesiz çok sevindirecek.

Facebook tarafından 2017 yılında hayata geçirilmesi planlanan bir diğer önemli güncelleme ise şu anda test aşamasında olan ve neredeyse Facebook’un kurulduğu yıldan beri milyonlarca kullanıcı tarafından beklenen Dislike butonu ve kullanıcıların tepkilerini Messenger’da da kullanabilecek olmasıdır.

Facebook Messenger Dislike

Kullanıcıların yapılan paylaşımlara verdiği tepkilerin Facebook için bir başarı olmasından sonra, Facebook şimdi de kullanıcıların verdiği tepkilerle beraber çok beklenen Dislike butonunu sunuma hazırlanıyor.

Ancak sanılanın aksine, Dislike butonunun tüm Facebook genelinde değil şimdilik sadece Messenger’da kullanılması bekleniliyor.

Facebook Messenger Etkileşim

Facebook tarafından şu anda Messenger’da sadece küçük bir kullanıcı grubu ile test edilen bu güncellemenin başarılı olması durumunda, kısa bir süre içerisinde Messenger’da herkesin bu tepkileri ve Dislike butonunu kullanabileceğini söyleyebiliriz.

Boomerang İstanbul olarak, Facebook’un her güncellemesini biz de yakından takip ediyor ve bizi bekleyen yeni güncellemeleri de iple çekiyoruz.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın