FACEBOOK’UN YENİ REKLAM FORMATI: COLLECTIONS

  • Mart 28, 2017

Geçtiğimiz hafta içerisinde Facebook, ürün videosu, görselleri ve hatta Canvas stili elementlerini tek bir gönderi içerisinde paylaşmayı mümkün kılan yeni ve sürükleyici bir reklam formatı olan Collections’ı hayata geçireceğini duyurdu.

Facebook Collections

Her ne kadar bu yeni reklam formatının başlıca elementi video olacak gibi dursa da, reklam veren markaların isteğine göre Collections formatını sadece görsellerden oluşan ürünler de oluşturabilecek.

Reklam verenler, Facebook’un henüz uygulamaya konulmuş bu yeni reklamcılık formatı olan Collections’ı kullanabilmek için iki farklı seçeneğe sahip olacaktır.

Reklam verenler, Facebook’ta vitrine koymak istedikleri ürünleri ya kendileri seçip yayınlayacaktır ya da hangi ürünlerin vitrine koyulup satışa sunulması gerektiği kararını Facebook’a bırakacak.

Kararın Facebook’a bırakılması durumunda, Facebook, reklam veren markanın hali hazırda bulunan ürün kataloğuna göre sergilenecek ürünleri seçip, optimizasyonunu gerçekleştirecektir.

Böylelikle, her Facebook kullanıcısı alışveriş tercihine göre kendisine en yakın bulduğu ürün seçeneklerini Collections formatında görmüş olacaktır.

Facebook Collections Reklam

Kullanıcılar, Collections’da gösterilen herhangi bir ürün görseline tıkladığı zaman, reklam verenin ürünlerinin sergilendiği ürün kataloğuna yönlendirilecektir.

Tıpkı Canvas reklam modelinde olduğu gibi, Collections reklam formatı da Facebook’ta mini-website gibi işleyecektir.

Facebook’un araştırmalarına göre, tüketicilerin %75’inin satın alım kararlarını, sosyal medyadan izledikleri videolar doğrudan etkilemektedir.

Facebook Collections Reklam

Kullanıcılar, herhangi bir görsele tıkladığında ürünlerin tam ekran profilini görebilecek ancak şu aşamada ürün satın alımı yapamayacaklardır. Satın alımlar, Facebook’un arama sayfasına yönlendirdiği direkt link ile gerçekleştirilecektir.

Ürün satın alımı yapılsın veya yapılamasın, şu bir gerçektir ki Facebook Collections, merak uyandıran formatıyla Facebook reklamcılarının iyice düşünmesi ve göz önünde bulundurması gereken önemli bir seçenektir.

Boomerang İstanbul olarak, Facebook’un yeni reklam formatı olan Collections’ın markalar ve reklam verenler üzerinde etkili olacağını düşünüyoruz. Böylelikle, bu yeni reklam modeli ile hedef kitleye erişim daha etkin bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın