Google Display Reklamlardan Yararlanmanın En İyi Yolları

  • Nisan 14, 2016

Google Display Reklamları günlük hayatımızda internette aktif olduğumuz saatler içerisinde banner ve küçük görseller olarak karşımıza çıkan reklamlardır. Google Arama Reklamları’ndan farklı olarak Display reklamları karşımıza sadece Google’ın anasayfasında değil, her yerde çıkabilirler. Google Arama Reklamları ile karşılaştırıldığında pasif fakat başarılı bir reklam stratejisidir.

Google Display Reklamları’nın tüm internete uyarlanabilinirliği sayesinde 24 saat içerisinde 2 milyon web sitesi üzerinden global internet kullanıcılarının %90’ına erişebildiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle, Google Display Reklamları hakkında daha fazla bilgi almak markanız açısından oldukça yararlı olacaktır.

Wordstream.com
’un PPC (pay-per-click) uzmanları, Google Display Reklamları’nı ‘Aynı yolla binlerce kişiye ulaşabilmeyi başaran billboard afişlerinin aynı verimlilikte fakat çok daha verimli bir hali’ olarak tanımlıyorlar. Google Display Reklamları ile karşı karşıya gelen bir internet kullanıcısı, o esnada satın alma amacı ile aktif olmayabilir, ancak Google Display Reklamları’nın sadece satın almaya ikna etmek için değil, markanızın varlığını göstermek için de çok efektif bir yol olduğunu söylemek mümkün.

Peki, Google Display Reklamları Markanız İçin En Verimli Hale Nasıl Getirilebilir?

1. Remarketing Tekniğine Başvurun

Reklam uzmanları, display reklamlardan yararlanmaya adım atarken en iyi yolun remarketing tekniği olduğu konusunda hemfikir.
Remarketing tekniğini açıklamamız gerekirse, sitenizi ziyaret eden müşterilerin aramalarını takip ederek daha sonra girdikleri web sitelerinde de sizin markanızın display reklamlarını görmelerini sağlamaktır diyebiliriz. Remarketing, internet reklamcılığı için ideal bir yoldur; zira display reklamlarınız ile karşı karşıya gelen müşterilerin zaten geçmiş zamanda markanıza ilgi gösteren müşteriler olduklarından emin olabilirsiniz. Remarketing, geçmiş ziyaretçileriniz ile aktif bir iletişime devam etmek için kullanılır.

2. Ürün Yerleştirmelerinden Yararlanın

Ürün yerleştirme, display reklamlarında reklamcının kontrolünde yegâne hedefleme yöntemidir. Eğer ilgi alanları veya başlık hedeflemesi yollarından yararlanıyorsanız, hangi sitelerin hedef kitlenize uygun olduğuna Google sizin yerinize karar verir. Ancak ürün yerleştirme, reklamlarınızın gözükmesini arzuladığınız siteleri sizin seçmenize olanak tanır.

Wordstream Ücretli Arama Uzmanı Mike Griffith, ürün yerleştirme metoduna geçiş esnasında markanız için risksiz olacak 5 ile 10 site seçmenizi ve daha sonra bu sitelerden elde ettiğiniz satışları göz önünde bulundurarak, ürün yerleştirme yaptığınız sitelerin sayılarını artırmanızı öneriyor.

3. Bütçeniz ile Aynı Doğrultuda İlerleyin

Mike Griffith’in 5 ila 10 web sitesi ile başlama önerisi ile aynı doğrultuda olarak, display reklamlarına geçiş aşamasında mütevazı bir bütçe ile birkaç web sitesine yönelerek başlayabilirsiniz. Hedef kitlenizin yoğunlaştığı web sitelerini içerik ve tarz bakımından üçe bölerek hangi web sitelerinin müşterilerinizi daha fazla satışa yönlendirdiğini tespit edebilirsiniz. Display reklam uygulamalarınızın devamında ise en yüksek satışı elde ettiğiniz web sitelerine daha fazla bütçe ayırabilirsiniz.

4. Reklamlarınızı Mümkün Olan Bütün Formatlarda Oluşturun

Reklamlarınızı mümkün olan bütün formatlarda oluşturma fikri, zaman ve para açısından verimsiz bir fikir olarak görülebilir. Ancak farklı web sitelerinin destekledikleri reklam formatlarının da farklılık gösterdiği düşünülürse, kampanya ve ürün reklamlarınızın her web sitesinde görünür olabilecek çeşitlilikte tasarlanması da oldukça gereklidir.

5. Sade ve Çarpıcı Görseller Kullanın

Display reklamlarınızda çok fazla metin kullanmaktan kaçınmalısınız. Tüketicilerin en çok ilgisini çeken reklamların kısa ve açıklayıcı bir metin ile birlikte paylaşılan çarpıcı görseller olduğu gözlemlenmiştir. Buna örnek vermek gerekirse, eğer bir indirim kampanyasından bahsediyorsanız ‘ürün adı + %x indirim’ gibi sade bir metin tüketiciler üzerinde en iyi etkiyi bırakacaktır.

Aynı şekilde çarpıcı görseller için ise karışık ve sıkıştırılmış birden fazla görsel yerine, tercihen mavi veya mor ağırlıklı canlı renklerden oluşan tek bir görselden çok daha olumlu sonuçlar almanız mümkündür.

6. Display Reklamlarınızı Arama Reklamlarınızı Önemsediğiniz Kadar Önemseyin

Eğer hali hazırda başarılı ve olumlu sonuçlar aldığınız arama reklamlarınız mevcutsa display reklamlara aynı önemi vermekten kaçınabilirsiniz. Ancak display reklamların çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine, müşterilerin markanız ile ilgili bir arama yapmadıkları anlarda da ulaşma kapasiteleri olduğunu tekrar hatırlatmamızda fayda var.

Display reklamlarınızın nereye yerleştirildiğini görebilmek için, Google AdWords penceresi üzerinde ‘Display Network’ sekmesinden yararlanabilir ve display reklamların da markanız için en az arama reklamları kadar değerli olduğunu sonuçlara göz gezdirerek teyit edebilirsiniz.

Display Reklamlara Ulaşmak

Display Reklamlara Ulaşmak

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın