Google’ın Aslında Reklam Odaklı Bir Şirket Olduğunu Biliyor Muydunuz?

  • Mart 07, 2016

Google dendiğinde tabii ki de ilk akla gelen hepimizin istisnasız her gün defalarca kullandığı renkli harflerin altındaki arama motoru çubuğu ve sorularımıza verdiği yüzlerce cevap geliyor. Biz de kendimizi ve yüzlerce diğer kullanıcıyı müşteri olarak değerlendiriyoruz. Ancak söz konusu Google olduğunda bizler müşteri değil pazarlanan ürünler oluyoruz!

Bu da ne demek?

Google dendiğinde aklımıza gelen şey arama motoru olsa da Google aslında reklam odaklı bir şirket. Peki, Google’ın müşterileri kim diye mi soruyorsunuz? Bu durumda Google’ın müşterileri aslında Google’a Adwords ve diğer reklam kampanyaları için açık artırmaya katılıp ödeme yapan markalar. Google, ödedikleri para karşılığında müşterilere, önceden belirlenmiş sözcüklerin arama motorlarına girilmesi durumunda markalarının ilk sayfada en üstte gözükeceğini temin ediyor. Daha iyi anlatmak gerekirse Google, markalara yeni müşteriler kazandırmış oluyor ve tabii ki bu müşteriler de arama motorundan yararlanan bütün kullanıcılar, yani ürünler, oluyor. Bu sürece verilen isim ise Google Adwords.

Google Adwords Nasıl Çalışıyor?

Google’ın Adsense programının belirlediği istatistiklere göre her arama başlığının belli bir ‘Kalite Skoru’ oluyor. Kalite Skoru aralığı belirlenirken ise konu başlıklarının popülaritesinden yararlanılıyor. Örneğin; ‘konser’ başlığının ‘kurbağa’ başlığına oranla daha yüksek bir kalite skoru var.
Daha sonra reklamcılar kendi markaları adına her ‘keyword’ (anahtar sözcük) için bir açık artırmaya katılıyorlar. Bu açık artırmada ise ilgi çekmesi en muhtemel ve/veya en yüksek fiyatı vermeyi teklif eden gibi birden fazla farklı etkene dikkat ediliyor ve açık artırma sonucunda söz konusu keyword’ler müşteri tarafından satın alınmış oluyor.
En pahalı keyword’ler için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz: http://www.wordstream.com/articles/most-expensive-keywords

Kaç Farklı Tip Google Reklamı Mevcuttur?


Google Display Ads-
Bunlar bizim kullanmaya alışık olduğumuz Google arama motorunda çıkan reklamlar yerine Google’ın görüntü alanında ortaklığa sahip olduğu başka websiterlerinde görülen reklamlardır.

Google Görsel Reklamlar-
Adwords görsel reklamları da display reklamlar gibi asıl site yerine yan sitelerde karşılaşabileceğimiz reklamlardır.

Google Banner Reklamları-
Banner reklamlar, görsel reklamların popüler bir alt dalıdır. Ancak banner reklamlarla ana sitede de karşılaşmak mümkündür.

Google Local Reklamlar- Spesifik olarak local ya da değil diye ayırabileceğimiz reklamlar olmasa da konum seçimi yaparak sadece belli bir bölgede uygulanacak reklamlar vermek mümkündür.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın