HASHTAG KULLANIMINDA YAPILAN BARİZ HATALAR

  • Ocak 19, 2017

Hashtag’ler sosyal medya pazarlamasının özellikle Instagram ve Twitter‘ın büyümesinde önemli bir rol oynamıştır. Günümüzde ise hashtag kullanımının sayısı oldukça artmış durumda. Peki, bu hatalardan nasıl kaçınabiliriz? Boomerang İstanbul ekibi olarak, karşılaştığımız hashtag hatalarını sizler için inceledik.

Sadece popüler ya da jenerik hashtag kullanımı:

popüler hashtag kullanımı

Sosyal medyada hashtag kullanırken, en basit hatalardan biri popüler olanları kullanmak. Teorik olarak, jenerik hashtag’leri kullanmak kulağa mantıklı geliyor. Ancak, bunu uygulamaya gelince uzun dönemde çok fazla verim alınmadığını görüyoruz.

Bunun yerine, hedef kitlenize ya da kendi sektörünüzdeki anahtar kelimelere özgü hashtag‘leri kullanmaya özen göstermelisiniz.

Hashtag araştırması yapılmaması:

Hashtag araştırması yapılmaması

Diğer bir hata ise, belirli hashtag’leri kullanmadan önce markanıza uygun hashtag araştırmasının yapılmamasıdır. Buna ek olarak, bir hashtag’i kullanmadan önce, belirlediğiniz hashtag’i sosyal medya hesaplarında özellikle de Instagram veya Twitter’da aratıp kaç kez kullanıldığını analiz etmeniz gerekmektedir.

Bu yüzden, hashtag kullanımında yararlanabileceğiniz uygulamaları sizler için derledik:

Ritetag – Ritetag uygulamasın en popüler ve heyecan verici tüm hashtag‘leri listeliyor. İlgili hashtag‘lerinizin performansını istatistikler aracılığıyla ölçebilirsiniz. Ayrıca, kullanmak istediğiniz hashtag’leri de analiz edip istatistiklerini inceleyebilirsiniz.

Tagboard – Bazen bir anahtar kelimeyi araştırmak ve belirli bir hashtag ile paylaşılan bir içerik ağına bakmak istediğinizde bu uygulama tam size göre! Buna ek olarak, uygulamanın tasarımı en yeni ve ilgili hashtag’leri düzgün şekilde size sunuyor.

Hashtags.org – Klasik bir uygulama olmasına rağmen, yeni hashtag’ler hakkında araştırma yapabileceğiniz bir ortam.

İlgili hashtag kullanılmaması:

Çoğu zaman sosyal medya kampanyaları özelinde hashtag belirlenirken bu hashtag’in takipçilerle etkileşime girip giremeyeceği kestirilemiyor.

Bu yüzden, etkileşimli ve konuşma diline uygun hashtag kullanılması hedef kitleniz ile daha derin bir bağlantı kurmanın mükemmel bir yolu olabilir.

Örnek olarak, Herschel markası 2015 yılında başlattığı seyahat ederken olmazsa olmazları öne çıkarttığı kampanya ile ilgili #WellPacked hashtag’ini kullanmaya karar vermişti. Ve bu belirlenen hashtag hem sıklıkla seyahat eden kullanıcıları hem de ürünleri ile arasında bir bağ oluşturdu.

Buradan anlaşılacağı üzere, etkili bir hashtag ile hedef kitlenizle dijital ortamda sıkı bir bağ oluşturabilirsiniz.

Herschel Hashtag Uygulaması

Boomerang İstanbul olarak, sosyal medya pazarlamasında hashtag‘leri doğru bir şekilde kullandığınızda paylaştığınız içeriklerinize ilgi duyan hedef kitleye erişebileceğinizi düşünüyoruz.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın