İçerik Paylaşımlarınız İçin En Doğru Zaman Nedir?

  • Mart 12, 2016

Markanızın bilinirliğini artırmak için sosyal medyadan yaptığınız içerik paylaşımlarında, içeriği paylaştığınız zaman dilimi de içeriğinizdeki görsel ve metnin dikkat çekiciliği kadar büyük bir önem taşır.

Bir içerik hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörler tabii ki, içeriğin markanın imajı ile uyum içinde olması, markanın hedef kitlesine hitap etmesi ve yeterli sadelikte olmalıdır. Ancak doğru zaman dilimleri esnasında paylaşmadığınız bir içerik, bu kriterlerin hepsine uyuyor olsa bile istediğiniz etkileşimi almayabilir.

İçeriğinize uygun zaman dilimini, hedef kitleniz ve içeriği paylaştığınız platform belirler. Örneğin ev hanımlarına yönelik bir dizi veya mutfak eşyaları ağırlıklı bir içerik paylaşmayı planlıyorsanız öğle saatleri ancak bir konser ya da genç ve üniversite yaşındaki kesimi hedefleyen bir içerik paylaşımı yapacaksanız hafta sonu sabahları ve hafta içi akşam saatlerini tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Doğru zaman dilimin belirlenmesinde yalnızca hedef kitlenizi tanıyor olmanız yeterli olmayabilir; içeriği paylaşmayı planladığınız platforma da aynı derecede hâkim olmalısınız. Bunun için en popüler sosyal medya platformlarında en çok etkileşim almanızın mümkün olduğu saatleri çeşitli araştırmalardan ve istatistiklerden yola çıkarak bir özet haline getirdik.

Facebook

Facebook, markanız ve ilgi alanlarınız ne olursa olsun, en çok kullanıcı kitlesine sahip olan ve her markanın aktif olmak istediği bir platform. Müşterilerinizin neredeyse %92’lik bir kısmının Facebook’ta aktif olacağından emin olabilirsiniz. Buna rağmen, içeriklerin kullanıcılara erişim ile ilgili zaman aralıklarını ‘daha etkili’ ve ‘daha az etkili’ olarak sınıflandırmak mümkün. İstatistiklere göre;

• Cumartesi ve Pazar 12.00-13.00
• Perşembe ve Cuma 13.00-16.00
• Çarşamba 15.00

Facebook paylaşımlarının en çok etkileşim aldığı zaman aralıklarıdır. Ayrıca kullanıcılar Cuma günleri daha mutlu hissettikleri için, bu günlerde neşeli ve eğlence ağırlıklı içeriklere de daha çok yöneldikleri tespit edilmiş.En çok paylaşma (share) için 13.00 önerilirken, en çok tıklanma sayısı için ise 15.00 içerikleri tavsiye ediliyor.

Facebook’ta en az etkileşim alacağınız saatler ise Pazartesi sabahları ve haftanın diğer günleri 9.00 öncesi / 19.00 sonrasıdır. İçeriklerinizin, Facebook’ta hangi saatlerde daha çok etkileşim aldığını ise Facebook Analytics’ten yararlanarak görebilirsiniz. Marka sayfanızda, Insights butonuna tıklayarak, etkileşimleriniz ile ilgili zaman datasına ulaşabilirsiniz.

Kullanıcılar, Facebook ve Twitter’ı profesyonel bir bakış açısından çok, gün arasında mola vermek için kullanmaktadırlar, bu sebeple öğle ve akşam saatleri her zaman daha çok ilgi görecektir. Ayrıca her iki platfromda da bir görselle paylaşılan içerikler, sadece metinden oluşan içeriklere göre daha çok dikkat çekmektedir.

Twitter

Sık kullanılan sosyal medya platformları içersinde Twitter, en ‘anlık’ olandır. Daha iyi açıklamak gerekirse, Twitter içerikleriniz, kullanıcıların haber kaynağında ortalama 20 saniye önce atılan diğer Tweet’lerin arasında gözükecektir. Kullanıcıların, güncel bir olay olduğunda ilk olarak aktif olduğu platform da Twitter’dır. Bu nedenle güncel içerikleri diğer platformlardan önce Twitter’da paylaştığınızdan emin olmalısınız ve Twitter kullanımınızı belirli zaman dilimleriyle sınırlamamalısınız. Ancak yine de Twitter için de bir zaman aralığı tablosu ortaya çıkarmak mümkündür. Bu durumda


• Çarşamba öğlen, 17.00-18.00
• Pazartesi ve Cuma 12.00-15.00 ve 17.00
• Günlük olaylara, güncel gelişmelere ve hedef kitlenizin yaş ortalamasına bağlı olarak 14.00-15.00 / 18.00-19.00 / 22.00-23.00

Twitter’da paylaşacağınız içeriklerin en çok erişime ulaşması ve en çok etkileşim alması için en doğru zaman aralıkları olarak gözüküyor.Eğer markanız işyerlerine hitap ediyorsa (B2B) hafta içleri, ancak pazarlamasını yaptığınız ürün veya hizmet müşteri odaklı (B2C) hafta sonları hedeflediğiniz kitleye ulaşmanız daha olasıdır.
Paylaşımlarınızın en çok etkileşim aldığı saatleri ise Twitter’ın, Tweet Etkileşimi butonunu kullanarak öğrenmek mümkündür.

Kullanıcılar, Facebook ve Twitter’ı profesyonel bir bakış açısından çok, gün arasında mola vermek için kullanmaktadırlar, bu sebeple öğle ve akşam saatleri her zaman daha çok ilgi görecektir. Ayrıca her iki platformda da bir görselle paylaşılan içerikler, sadece metinden oluşan içeriklere göre daha çok dikkat çekmektedir.

LinkedIn

Sosyal medyaya hakimseniz, LinkedIn’in tamamen profesyonel iletişime ayrılmış bir platform olduğunu belirtmemize gerek bile yok. Bu sebeple sitenin trafiğinin en yoğun olduğu zamanlar da haftaiçleri oluyor tabii ki.

  • Salı 10.00-11.00
  • Salı, Çarşamba be Perşembe ise 7.30-8.30 ve 17.00-18.00

Aralıkları LinkedIn kullanıcılarının en aktif oldukları saatler. Bu zaman aralıklarını, büyük çoğunlukla iş hayatından olan kullanıcıların ofiste geçirdikleri sürenin başı ve sonu olarak tanımlamak da mümkün.

Instagram

Instagram tamamen mobil deneyim için tasarlanmış bir platform. Bu sebeple, Instagram kullanıcılarının en aktif online dijital kullanıcılar olması da şaşırtıcı değil.

Instagram’da içerik paylaşmak için kötü bir zaman neredeyse yok! İstikrarlı ve telefonlarını ellerinden bırakmayan Instagram kullanıcılar her zaman takipteler. Instagram da kullanıcıların yoğun günlerinde mola vermek için kullandıkları bir platform ancak Instagram’ın yalnızca görsellere dayalı olması, yorgun ve dinlenmek isteyem kullanıcılar için Instagram’ı 1. sıraya taşıyor. Yine de araştırmalar,

  • Pazartesi ve Perşembe 15.00-16.00 dışında bütün saatler
  • 21.00-8.00 arası video içerikleri
  • Çarşamba 14.00, 17.00 ve 19.00

Zaman aralıklarında Instagram’da en çok müşteriye ulaşmanınızın mümkün olduğunu gösteriyor.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın