INSTAGRAM 2016 YILINDA NEDEN BU KADAR BAŞARILI OLDU?

  • Ocak 13, 2017

2016 yılının sosyal medya için çok verimli bir yıl olduğu aşikâr. 2016 yılı içerisinde yapılan güncellemelerin çoğunun Instagram’a ait olması da şaşırtıcı değil. Genel olarak, Instagram 2016 yılında kazananlar arasındaydı.

Boomerang İstanbul ekibi olarak, Instagram’ın niye bu kadar başarılı bir yıl geçirdiğine dair maddeleri sizler için derledik:

Hesaplar Arası Geçiş

Instagram Hesaplar Arası Geçiş
Muhtemelen, markalar ve kullanıcılar tarafından dört gözle özellik hesaplar arası geçişti. Sürekli farklı hesaplara geçmek için bir hesaptan çıkış yapıp bir diğerine giriş yapmak gerekiyordu. Instagram da sosyal medya kullanıcıların bu isteğine kulak verip hesaplar arası geçiş yapma özelliğini bizlerle buluşturdu!

Video Görüntülenme Sayıları

Video Görüntülenme Sayıları
Hesaplar arası geçiş özelliği güncellemesinin üzerinden çok uzun zaman geçmeden, Instagram bir başka güncelleme ile karşımızdaydı. Paylaşılan videoların görüntülenme sayılarını biz sosyal medya kullanıcılarına sunmuştu. Bu özellik, sosyal medya pazarlamacıları tarafından da uzun süredir beklenen bir güncellemeydi.

60 Saniyelik Video Devrimi

Hem markalar hem de Instagram kullanıcıları, bir süredir uygulamadaki kısa süreli video paylaşımından şikâyetçiydi. Video içeriklerin yaygınlaşmasıyla Instagram bununla yüzleşerek videoların süresini 60 saniyeye çıkardı! Böylelikle de, video paylaşımları Instagram’ın yıldızı haline geldi.

Yeni Logo Tasarımı

Yeni Logo Tasarımı
2016 yılı içerisinde hepimizi en çok şaşırtan güncelleme ise yenilenen logo tasarımı olmuştu. Devrim niteliğinde bu logo, Instagram’ın ilk günden bugüne yaşadığı değişimin önemli işaretlerinden biri.

Buna ek olarak, Instagram’ın yenilenen ara yüzü minimalist çizgilerden oluşuyor. Bu yeni renkli logo sayesinde de paylaşılan içerikler uygulamada daha güzel görünmeye başladı.

Sonunda, İstatistik Özelliği

Yine karşımızda, uzun zamandır beklenen bir özellik var. Tam da sosyal medya pazarlamacılarının bu platform üzerindeki yatırımlarını arttırmayı planladıkları dönemde Instagram’ın bu güncellemeyi yapması tesadüf değildir herhalde. Instagram’ın bu güncellemeyle de özellikle markalara yaradığı kesin!

Oyun Bozan Instagram Stories Karşımızda

Oyun Bozan Instagram Stories Karşımızda
Facebook’un Snapchat’i satın alamaması deyim yerindeyse yeni güncellemeleri ile Snapchat’e savaş ilan etmesine neden oldu. Instagram Stories özelliği resmen Snapchat’in ezeli rakibi oldu. Her yeni güncelleme ile Snapchat’in kopyası olmaya başladı. Ancak, markalar zamanla Instagram Stories’i daha fazla kullanır hale geldi. Örnek olarak, çoğu marka bu özellik sayesinde Instagram Stories yarışmaları gerçekleştirdi.

Mitsubishi Türkiye Instagram

Instagram’da Alışveriş Devri Çok Yakında

Instagram’da Alışveriş Devri
Bu özellik henüz test aşamasında olmasına rağmen, sektördeki devrimi konuşulmaya devam ediyor. Instagram Shop Now özelliği ile kendini sahici bir alışveriş platformuna çevirmek üzere.

Canlı Yayın Devrede

Instagram Canlı Yayın
Facebook’un sahip olduğu bu özellik, Instagram uygulamasında da devrede. Canlı yayın video özelliği 2017 yılında da öne çıkan trendlerden biri. Şimdilik, sınırlı sayıda kullanıcı ve marka bu özelliği kullanıyor olsa da, ilerleyen dönemde bütün kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Boomerang İstanbul olarak, bu güncellemelerden çıkarttığımız en önemli sonuç Instagram’ın kullanıcı deneyimine önem veriyor olması. Marka ve kullanıcıların isteklerine kısa sürede cevap veren Instagram bakalım 2017’de bize hangi yeni özelliklerini sunacak.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın