INSTAGRAM’IN ALGORITMASINI YAKINDAN İNCELEYİN

  • Şubat 17, 2017

Facebook geçtiğimiz günlerde, makine öğrenimi ve yapay zeka konularında en akıllı beyinleri bir araya getirdiği ve en son yenilikleri tartıştığı ‘Machine Learning @ Scale’ etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Hem etkinliğe katılan konuşmacılardan hem de Instagram’ın yetkili mühendislerinden biri olan Thomas Dimson, Instagram‘ın tasarım ve uygulama sürecini anlatan öğeleri Instagram‘ın yayın akışı algoritmasında topladı.

Dimson konuşmasında temel olarak Instagram’ın yeni algoritmasını yayına alırken karşılaştıkları zorluklardan ve bunları nasıl aştıklarından bahsetti. Buna ek olarak, Instagram‘ın alaka düzeyinin nasıl tanımladığına ve içeriğin yayın akışındaki sıralamasını belirleyen tüm önemli ölçütlerin üzerinde durdu.

Aşağıda da görüldüğü üzere, Instagram yayın akışında takip ettiğiniz kişilerin/markaların paylaşımlarını hep en üstte göründüğünün nedenleri sizler için sıraladık:

•Paylaşımlarını beğendiğiniz kişiler
•Direkt mesaj gönderdiğiniz kişiler
•Arama bölümünde arattığınız kişiler
•Gerçek hayatta tanıdığınız kişiler

Dimson, bu unsurlardan hangisinin daha ağırlıklı önemli olduğundan bahsetmese de çoğunlukla Instagram’daki etkileşime odaklanıldığını belirtti. Bunun nedeni ise etkileşimin ölçülebilir olması. Etkileşimin ölçülebilir olması belli kişilerin Instagram yayın akışınızda başlarda görünmesine neden oluyor.

Esasen, etkileşimde bulunduğunuz kişilerin paylaştıkları içerikler daha üst sıraya geldiği için Instagram da bu sıralamayı belirlerken etkileşim ölçütlerini hesaba katıyor.

Dimson, yaptığı araştırmalarda Instagram kullanıcılarının kronolojik yayın akışında eşleştirilen içeriğin yaklaşık %70′ini görmediklerini belirtti. Dimson’a göre bu sorunun çözümü, Instagram kullanıcıları ile alakalı olan içerikleri belirli sıklıkla gösterilmesidir.

Birinci seçenek mümkün olmadığından, Instagram ikinci seçeneği test etti. Böylelikle, yeni algoritma kullanıcıların küçük bir yüzdesinde test edildiğinde belirli ölçütlerde önemli artışlar görüldü.

instagram algoritması

Bu çabalar sonunda Instagram, 2016 yılının ikinci yarısında 100 milyon yeni kullanıcı ile toplamda 600 milyon aylık kullanıcıya ulaştı. Kullanıcılardan 400 milyonu ise platforma günlük olarak giriş yapıyor. Hiç şüphesiz, bu artışta Instagram Stories’in tanıtımı da büyük bir rol oynadı. Ancak yeni algoritmanın bu bağlamda önemini de yadsımamak gerekir.

Boomerang İstanbul olarak, Instagram’ın yeni algoritmasının bu kadar tutulmasının nedeni etkileşimi ölçümlemesi olduğunu düşünüyoruz. Etkileşim ölçümlemesine ek olarak başka unsurların da bu yeni algoritmada etkili olacağını öngörüyoruz.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın