Instagram’ın Snapchat’e Cevabı: Instagram Stories

  • Ağustos 03, 2016

Hızla büyüyen Snapchat, Facebook’un ve onun varisi Instagram’ın gözünü korkutmaya başladı bile.

Geçtiğimiz aylarda Snapchat Memories özelliğini bünyesine katan Snapchat, kullanıcılara artık geçmiş fotoğraflarını da Snapchat üzerinden yayınlama fırsatı sundu. Bu yeni eklenti, zaten kişisel paylaşımlarda bir düşüş yaşamakta olan Facebook için kötü bir haberdi çünkü artık kullanıcılar için Snapchat anlık bir fotoğraf paylaşma platformundan, iletişim üzerine kurulu bir online albüme dönüşüyordu.

Bistrips’in de uygulamaya dahil olması ile birlikte kullanıcıların Snapchat kullanımında ciddi bir artış görülürken, Instagram’ın anlık paylaşımları üzerinde ise ciddi bir düşüş gözlenmekteydi.

Instagram ile ilgili minik bir dipnot: Sitenin çeşitli efektleri ve sanatçılara çekici gelen mottosu da sosyal ağın kullanıcılar tarafından anlık paylaşımlar yerine emek verilmiş ve eğlenceden ziyade estetik kaygısı taşıyan fotoğraflara ayrılmasında önemli bir etken.

Youtube’un canlı yayın eklentisine Live Video ile karşılık veren Facebook’un ise Snapchat Memories’e cevabı gecikmedi ve dün aniden Instagram Stories özelliğini tüm dünyaya duyurdu.

Instagram Stories, kullanıcıların asıl akış sıralamasının dışında 24 saat içinde kaybolacak slide gösterileri hazırlamalarına ve fotoğraf ya da videoların üzerine şekiller çizmelerine olanak veriyor. Tanıdık geldi mi? Instagram’ın CEO’su Kevin Systrom Silikon Vadisi’nde duymaya hiç de alışık olmadığımız bir şekilde bu yeni eklenti için tüm övgünün Snapchat’e gitmesi gerektiğini itiraf ediyor.Systrom ayrıca Instagram’ın kullanıcıları gündelik hayatlarını değil yalnızca en güzel anılarını paylaşmaya yönelttiğini bu nedenle de kullanıcıları anlık paylaşımlara teşvik edecek bir özelliğe ihtiyaç duyduklarını ekliyor.

Instagram’ın Snapchat’e Cevabı Instagram Stories-1

Instagram Stories’in sosyal medyayı nasıl etkileyeceğini gelecek günlerde beraber göreceğiz. Boomerang ekibi olarak bu yeni gelişmeden ötürü biz de oldukça heyecanlıyız ancak dünyaca ünlü simalar şimdiden taraflarını seçmeye başladılar. Instagram’da zaten binlerce takipçileri bulunan Selena Gomez, Demi Lovato ve Kevin Hart gibi isimler, Instagram Stories’i eğlenceli videolar için kullanmaya başladılar bile.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın