Keşfetmeye Değer 6 Twitter Yarışma Fikri

  • Temmuz 04, 2014

Twitter yarışmaları, ürün farkındalığını artırmanın yanı sıra takipçi sayısı ve etkileşimi artırmak için etkili bir yol.

İşletmelerin kaç kez ‘kazanmak için RT yap’ ya da ‘kazanmak için bizi takip et’ dediklerini gördünüz? Twitter’da yarışma yönetmek gerçekten basit ve net.  Twitter, markaların yarışma organize etmesi için çok iyi bir platform çünkü işletmeler kolaylıkla takipçileriyle etkileşime geçip konuşabilirler.

Fakat herhangi bir sosyal medya yarışması organize etmeden önce, hesabınızı güvende tutmak için kuralları okuduğunuzdan ve bu kurallara uyduğunuzdan emin olun.

Kendinizi rakiplerinizden farklılaştırma yollarından biri, farklı bir yarışma organize etmek. Eğer hedef kitleniz bu tarz yarışmaları farklı markaların Twitter akışında devamlı görüyorsa, ‘kazanmak için RT yap’ ve ‘kazanmak için bizi takip et’ gibi yarışmalar özelliğini kaybedebilir. İşte bir kaç farklı yarışma fikri:

1. En Hızlı Doğru Cevabı Veren:

Bu organize edebileceğiniz en hızlı ve en kısa süren Twitter yarışmalarından biri… Burada en önemli unsur yarışmanın çalışması için olabildiğince heyecanlandırıcı olması. Bu özellik, yarışmayı diğerlerinden farklılaştırır çünkü bir çok yarışma ancak başladıktan sonra heyecan yaratıyor. Yarışmanın aktif olduğu süre, ilgiyi rakiplerinizden uzaklaştırmak için kullanılabilir çünkü katılımcıların kazanabilmeleri için markanıza odaklanmaları gerekecektir.

Bunun için iyi bir örnek de “webinar” sunmaktan geçiyor. Dinleyicilerinize, webinar’ın sonunda ödül vereceğinizi ve bu ödüllerin ne olduğunu ancak webinar bittiğinde öğrenebileceklerini söyleyerek ilgilerini markanız üzerinde tutabilirsiniz. Webinar’ınız sona ererken, dinleyicilerinize basit bir soru sorabilir ve cevaplarını belli bir hashtag kullanarak göndermelerini isteyebilirsiniz. Soracağınız soru webinar’ınızın içeriğine dair basit bir soru olabilir…

2. Çekiliş:

Çekiliş, her sosyal ağda kolaylıkla uygulanabilecek en basit yarışmalardan bir tanesi… Bir Twitter uygulaması kullanarak çekilişinizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Peki, uygulama ne yapabilir? Markalaşmış bir Twitter yarışması yaratırken, aynı zamanda hedeflenen kullanıcıların bir listesini oluşturur ve yarışmayı sürdürmenizde size yardımcı olur.

Bir Twitter uygulaması kullanmak, kontrollü bir ortamda yarışmanızı sürdürmenizi ve yarışmanızı kolayca takip etmenize yardımcı olacaktır.

3. Fotoğraf Yarışması:

Fotoğraf yarışması hem takipçilerinizin yaratıcılığını göstermek hem de Twitter’da markanız hakkında farkındalık yaratmak için harika bir yol… Çok kolay bir şekilde kullanıcılardan, ürününüzü tutarak fotoğraf çekmelerini ve size tweet olarak atmalarını isteyebilirsiniz.

Bu aynı zamanda çok kişisel bir deneyim ve yarışmacıların diğer Twitter kullanıcılarıyla paylaşmaları için de iyi bir yol. Kullanıcıların arasındaki bu bağlantı, aynı anda yarışmanızın daha fazla yayılmasını, hem de ürün görünürlüğünün artmasını sağlıyor.

İşte bir örnek: seyahat sitelerinden biri olan Expedia, takipçilerine seyahat fotoğraflarını tweet atmalarını istedi…

Fotoğraf Yarışması

4. “Caps” Yarışması:

Eğer eğlenceli bir yarışma arıyorsanız, bir “caps” yarışması size uygun olabilir. Bu tarz yarışmalar basit ve organize ederken de çok eğlenceli. Yarışmayla ilgili bir blog içeriği yazabilirsin, içine bir fotoğraf yerleştirebilir ve kullanıcılardan bu fotoğrafa bir “caps” yazmalarını isteyebilirsiniz Ayrıca, belirli bir hashtag kullanarak, tüm katılımları takip edebilirsiniz.

Online platformda bir mimar veritabanı olan Architizer’dan bir örnek:

Caps Yarışması

5. Yaratıcı Cevaplar:

2012 Londra Olimpiyatlar’nda, Innocent Drinks markası “bir koltuk için tweetle” adlı bir yaratıcı cevap yarışması başlattı. Takipçiler @InnocentDrinks’ e Olimpiyatlar’a kiminle ve neden gitmek istediklerini yaratıcı bir şekilde anlattıkları tweetler atarak farklı olimpiyat etkinlikleri için bir çift bilet kazandılar.

6. Hashtag Yarışmaları: 

Twitter yarışmalarının çoğu bir hashtag gerektiriyor… İşte, sadece hashtag kullanılarak yaratılan basit ve etkili yarışma örneklerinden bir kaçı.

a) Tweet’lerde hashtag kullanmak

Kullanıcılardan, tweet’lerinde hashtag’inize yer vermelerini isteyebilir ve katılımcılar içerisinde rastgele bir kazanan belirleyebilirsiniz. Bu, kazanma şanslarını artırmak için, kullanıcıların hashtag’inizi tüm tweet’lerinde kullanmalarını sağlayabilir. Bunun iyi tarafı, etiketilerinizi gün boyunca attıkları tüm tweet’lerde kullanırken bir yarışma gibi görünmemesi…

b)  Tweet hashtag + link

Geçtiğimiz zamanlarda, IdeaCellular markası, kullanıcılardan Honey Bunnyşarkısını onlar için özel olan birine ithaf etmelerini ve neden o kişinin onlar için özel olduğunu anlatmalarını istedi.

Bu, kullanıcıların yarışmayı paylaşmalarını ve video’nun viralliğinin artmasını sağladı. Başarılı bir örnek olan bu yarışmada kullanılan video Youtube’da 320.000 defa izlendi…

 

Görüldüğü gibi Twitter’da farklı yarışmalarla takipçi artırmanın, etkileşim yükseltmenin, markanız hakkında daha fazla konuşulmasını sağlamanın birçok yolu var. Bunlardan bir diğeri de Twitter Etiket Yarışmaları… Siz de Twitter Etiket Yarışmaları düzenlemek ve Twitter’daki varlığınızı güçlendirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

KAYNAK: http://maximizesocialbusiness.com/

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın