Markanız için Youtube’u Nasıl Kullanmalısınız? - Boomerang Istanbul

  • Temmuz 29, 2016

Dünyanın en büyük ikinci arama motoru olan Youtube, eğlenceli videoları ile birlikte yalnızca kullanıcılar için değil markalar ve pazarlama ajansları için de gerçek bir altın cevheri!

Yalnızca Türkiye’de 50 milyondan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan Youtube dünya çapında 1 milyar kullanıcıyı çoktan geçmiş durumda. Reklam devi Google ise bu fırsatı değerlendirerek pazarlamacılar için Youtube üzerinde çeşitli reklam olanakları sunmaya başladı.

Youtube’un son yıllarda giderek artan başarısının ardında ise pek çok sebep yatıyor.

• Dikkat süresi giderek azalan dijital kullanıcıların yazılı kaynaklardan çok video içeriklere yönelmeye başlaması,
Youtube’un kullanıcıları tanıyarak tutarlı ve ilginç videolar önermeyi beceren bir algoritmaya sahip olması
• Ve sadece tanınmış markalar değil tüm kullanıcılar için sayfa oluşturabilme gibi kişisel kullanıma imkan vermesi video arama motorunun giderek daha da popüler olmasını sağlaması.

Google, Youtube üzerinden verilen reklamları artırmak için şimdilik reklam bütçesini oldukça düşük rakamlarda tutuyor. Kullanımı giderek artsa da pazarlamacılar için Youtube hala keşfedilmeyi bekleyen bir platform. Bu nedenle şimdiden harekete geçmenizin markanızı ön plana çıkartacağını söylemek mümkün.

Peki Markanızın Youtube’da Daha Başarılı Olmasını Sağlamak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Boomerang İstanbul Dijital Pazarlama Ajansı olarak Youtube üzerinde bilinirlikleri artırmak isteyen markalara 4 adımda kapsamlı bir pazarlama stratejisi sunuyoruz.

1. Olabildiğince sık ve çeşitli içerik üretmek

Youtube için online bir televizyon benzetmesini yapmak mümkün. Bu nedenle takipçi demografikleri de özellikle Facebook ile kıyaslandığında ciddi farklılıklar gösterebiliyor. Markanız için yeni bir Youtube kanalı yaratırken test yönteminden yararlanarak sayfanızı takip etmesi muhtemel kullanıcıların görmek istediği tarzda içerikleri saptayabilirsiniz. Sonuçlar sizi şaşırtabilir! Kullanıcıların büyük bir kısmı özellikle 3 dakikadan uzun bir süre dikkatlerini verecekleri bir videonun mizah içermesini tercih ediyorlar.

Espritüel videoların ardından gelen ünlü simaları içeren veya bilgilendirici videolar ise takipçi kitlenizi artırmaya yarayacak niteliktedir.

2. İçerikleri reklam odaklı hazırlamamak

Her an karşılarına çıkan online reklamlardan çoğu zaman sıkılan kullanıcılar Youtube üzerinde de reklam izlemeyi her zaman tercih etmeyebiliyorlar. Bu nedenle markanızı tanıtırken diğer sosyal medya platformlarında önerdiğimizin aksine Youtube üzerinde CTA odaklı değil yalnızca tanıtıcı içerikler paylaşılmasını öneriyoruz. Kullanıcıların aklında kalması için hazırlayacağınız bir videonun odak noktasında markanız olmak zorunda bile değil! Bunun yerine müşterilere hitap edecek bir kurgu hazırlayarak markanıza sadece 2 ila 5 saniye arasında yer vermeniz müşterilerin çok daha fazla hoşuna gidecektir.

youtube

3. Youtube kanalınızı web sitenizi çağrıştıracak şekilde hazırlamak

Renk kullanımı ve kapak fotoğrafların özenle seçilmesi başarılı bir Youtube kanalı yaratmak açısından oldukça büyük bir önem taşır. Tıpkı bir web sitesinde olduğu gibi bir sayfaya girdiğinde kullanıcının gözüne çarpan ilk unsur sayfanın görsel yeterliliğidir. Youtube kanalınız ve web sitenizin görsel açıdan tutarlı olması kullanıcılarda profesyonel bir etki yaratacaktır. Bununla birlikte içerik başlıkları, video başlama görselleri ve playlistler de aynı şekilde düzenli ve profesyonel bir izlenim bırakacak şekilde hazırlanmalıdır.

Logo kullanımı ise sosyal medya uzmanları tarafında sıkça önerilen bir pazarlama tekniğidir. Görsel hafızaya hitap eden video içeriklerin marka tarafı logo kullanımı ile pekiştirilebilir.

4. Youtube SEO optimizasyonundan yararlanmak

SEO, arama motorlarında başarıya ulaşmanın en etkili yoludur. Bununla birlikte Youtube SEO tekniklerinin Google SEO tekniklerinden oldukça farklı olduklarını söyleyebiliriz.

Youtube SEO algoritmasının dikkat ettiği ilk faktör video tanıtımı metninizin alabildiğine uzun olmasıdır. Youtube, videonuz ile ilgili ne kadar çok bilgiye sahip olursa videonuza güvenme ve onu konuyla alakalı başlıklarla eşleştirme ihtimali de o kadar artar. Bu nedenle betimle kutucuğunu asla boş bırakmamalısınız.

Tıpkı Google’da olduğu gibi Youtube üzerinde de yüksek ilgi gören ‘keywordlerin’ başlık içinde geçmesi markanızın içeriğini yukarılara taşıyacaktır. En çok ilgi gören keywordlere ulaşmanın en kolay yolu ise popüler Youtube sayfalarını yakından takip etmektir.

Son olarak Youtube SEO optimizasyonu için kullanıcıları sayfanıza abone olmaya ve içeriklerinizi beğenmeye teşvik edebilirsiniz. Yüksek abone sayısı sayfanızın güvenilir olduğunu ve içeriklerinizin talep gördüğünü belirteceğinden Youtube sizin içeriklerinize önem vermeye başlayacaktır.

Youtube ve Yeni Eklentiler

2015’in sonlarında 360° video özelliğini getiren Youtube, 2016’ya da canlı yayın imkanı ile hızlı bir giriş yaptı. Dünya çapında bilinen markalar ise Youtube’un sunduğu tüm imkanlardan çoktan yararlanmaya başladılar bile. 2015 itibariyle Youtube reklamlarından en fazla kar sağlayan iki markanın Coca-Cola ve Toyota olduğu bildirildi.

Orta çaplı markalar için ise Youtube hala geliştirebilir ve daha büyük kitlelere ulaşılmasını sağlayabilir bir yepyeni bir platform niteliğinde!

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın