MOBİL ALIŞVERİŞ 2017 YILI TRENDLERİ - Boomerang Istanbul

  • Şubat 10, 2017

Artık pazarlamanın her alanında mobilin önemi gittikçe artıyor. 2017 yılının trendlerinden biri olan mobilin masaüstünün yeri alması dijital pazarlamada oldukça önemli bir hale geliyor. Böylelikle, dijital pazarlamada mobil kullanımı kaçınılmaz oluyor.

Facebook’un verilerine göre, yaklaşık 1 milyar aktif günlük kullanıcısı platforma mobil cihazlarından ulaşıyor. Aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi, bu rakam her geçen çeyrekte de artmaya devam ediyor.

facebookgünlükkullanıcı

Bu verilere ek olarak, sosyal medya kullanıcılarının bu platformda ne kadar zaman geçirdikleri de önemli. 1 milyar mobil kullanıcı platformda günde yaklaşık 50 dakika zaman geçiriyor. Facebook da bu yüzden, sosyal medya kullanıcılarına ulaşmanın kolay yolunun mobil odaklı pazarlamadan geçtiğini düşüyor. Bu rakamların diğer sosyal medya mecralarında da yaklaşık aynı olduğunu düşünürsek, mobil pazarlamanın kullanımının her alanda etkili olacağını söyleyebiliriz.

Böylelikle, insanlar markaların ürün ya da servislerini masaüstü bilgisayarlar üzerinden inceliyor olsa da satın almayı ve karşılaştırmayı çoğunlukla mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriyor. İnsanların daha çok mobili kullanması, tüketici davranışının nasıl değiştiğinin bir göstergesidir.

Business Insider Intelligence’ın tahminine göre, önümüzdeki 3 yıl boyunca mobil cihazlardan yapılan alışveriş masaüstü bilgisayarlarından yapılan alışverişe oranla daha çok artacak. Böylelikle, mobil alışverişin perakende piyasasında pazar payı artışa geçecek. Bu özelliği en etkili kullanan platformların Facebok ve Instagram olması şaşırtıcı değil. Facebook’un Dükkân özelliğini ve Instagram’dan alışverişi markalara sunması mobildeki artışı ön görmesidir.

mobilpazarpayı

Facebook’un araştırmasına göre, perakende müşterisinin yaklaşık %38’i alışverişlerini artık daha çok mobil cihazlarından yapıyorlar. Amerikan tüketicilerinin %30’u yeni ürünleri Facebook üzerinden keşfettiğini belirtiyor. Ayrıca, bu tüketiciler Facebook ve Instagram gibi platformlarının yeni bir ürün ya da servisi incelemenin en iyi yer olduğunu düşünüyor. Amerikan tüketicilerinin %20’si, yeni bir ürün ya da servisi satın alırken Facebook’un neden olduğuna inanıyorlar.

facebookalışveriş

Böylelikle, dijital kullanıcılara mobil kampanyalar üzerinden de rahatlıkla ulaşılabilinir. Kullanıcılar iş saatleri içinde sosyal medya platformlarını genellikle masaüstü bilgisayarlarından ulaşırken; iş çıkışlarında yoldayken mobil cihazlarını daha çoğunlukla kullanıyorlar.

mobildönüşümgrafik

Bu verilerin Amerikan kullanıcıları baz alınarak hazırlandığını düşünsek de, Türk tüketicilerinin de Amerikan tüketicilerden çok bir farkı olmadığı aşikar. Bu yüzden de, bu verilere dayanarak mobil pazarlamaya daha fazla önemin verilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Türk tüketicileri sosyal medya trendlerine çok çabuk adapte olduğu için istedikleri zaman alışveriş yapmak istiyorlar. Buna ek olarak, Türk tüketicileri sosyal medya platformlarında artık kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimini talep ediyor.

mobil alışverişmobil alışveriş

Boomerang İstanbul olarak, mobil cihaz kullanımının önümüzdeki yıllarda giderek artacağını düşünüyoruz. Mobil pazarlamanın güçlenmesiyle birlikte mobil alışverişin de gelişeceği kaçınılmaz bir gerçek.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın