PROGRAMMATIC MARKETING – PROGRAMA DAYALI PAZARLAMA NEDİR?

  • Nisan 10, 2017

Programmatic Marketing, yani programa dayalı pazarlama, en basit tanımıyla, dijital dünyada verilen reklamların spesifik hedef kitlenize ulaşmasını sağlayan bir pazarlama türüdür.

Programmatic Marketing

Programmatic marketing, yaş, cinsiyet, sosyal statü gibi demografik özelliklerden, ülkelerin coğrafyasındaki en küçük ve belirgin alanlarındaki kullanıcılara ve özelliklerine kadar uzanan çok geniş bölümleri kapsayan ve ona göre hedefleyen bir pazarlama çeşididir.

Bu pazarlama türünü yaparken, Paid Search sayesinde, reklamlar gösterilen gün ve gösterilme sıklık derecesine göre de sınırlandırılabilmektedir. Böylelikle, dijital dünyada sadece oldukça etkili reklamlar için ücret ödemekle kalmayıp, aynı zamanda mesajınızın ve reklamınızın doğru insana doğru zamanda doğru ortamda ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Programa Dayalı Pazarlama, Pazarlamanın Geleceği Mi?

Programmatic marketing, Google’ın 2017 dijital reklamcılık bütçesinin %60’ını programmatic marketing’e harcama hedefiyle beraber, geleceğin web reklamcılığı olarak görülmektedir.

IAB (Interactive Advertising Bureau)’nin tahminine göre, 2018’de programa dayalı reklamcılık harcamaları 2013’e oranla %28 büyüme göstererek pazarlama harcamalarının %80’ini oluşturacak.

Forrester’ın raporuna göre ise, gelecek birkaç sene içerisinde dijital reklamcılık harcamalarının büyük bir bölümünü programmatic marketing oluşturacak. Bu da gösteriyor ki, dijital’e ayrılan bütçenin nereye ve nasıl harcanacağını iyice düşünmenin zamanı geldi de geçiyor!

Magna Global Programmatic Intelligence’ın raporuna göre, 2019’da programmatic reklamcılık tüm reklamcılığın %50’sini oluşturacak. Bu tahmin, her ne kadar Forrester ve IAB’nin tahmininden daha düşük olsa da, şüphesiz ki önemli bir artış olacaktır.

Programmatic Intelligence

Programmatic medya satın alım, pazarlama ve reklamcılığı, gerçek zamanda gerçekleşen reklamcılık alanının algoritmik satın alma ve satışıdır. Bu süreç boyunca, fiyat verme sistemi aracılığıyla medya envanterinin satın alım, konumlandırma, ve optimizasyonunu otomatikleştirmek için bir yazılım kullanılmaktadır.

Süreci otomatikleştirmenin amacı, sürecin gerçek zamanlı yapılmasını ve insan kaynaklı elle yapılan eklemeler olmasına gerek kalmamasını sağlamasıdır.

Programmatic Reklamcılığı En İyi Kullanan 10 Şirket

Programmatic Reklamcılık

Programmatic reklamcılığa her marka farklı bir açıdan yaklaşsa da, programmatic uzmanları, markaların veri güdümlü pazarlamayı benimsemesi ve kalite hatalarıyla nasıl çalışılacağının anlaşılması gibi değişmez faktörler olduğunu vurgulamaktadır.

Programmatic reklamcılığı en iyi kullanan markalar arasında Target, L’Oreal, Unilever, P&G, Google ve Netflix gibi dünya markaları bulunuyor

Bu bağlamda, dünyanın en büyük reklamcısı olan P&G, 2009 yılında Right Media işbirliği ile programmatic reklamcılığa öncül bir yaklaşımla başlayıp 2014 yılında dijital bütçesinin %70’ini programmatic reklamcılığa ayırmıştır.

Piyasaya öncülük eden yatırımlar yapmanın yanı sıra, P&G programmatic pazarlamanın ne derece önemli olduğunun farkında olduğu için her zaman son teknolojiyi benimsemiştir.

Aynı şekilde Google dijital medya ve strateji lideri Bob Arnold, “Programmatic artık gelecek değil, bugün ve şimdidir” diyerek, programmatic pazarlama ve reklamcılığın önemini bir kere daha vurgulamıştır.

Programmatic Marketing’in Farkı ve Avantajı

Programmatic Pazarlama Farkı

Programmatic marketing’i diğerlerinden farklı ve avantajlı kılan özellik, pazarlama ve reklam harcama ve kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasını sağlamasıdır.

Normal şartlar altında, web ortamında bulunan reklam alanları insan kaynaklı elle alınırken, programmatic sayesinde reklam alanları alımı, konumlandırılması ve optimizasyonu süreci bilgisayarlar ve algoritmalar aracılığıyla yapılıyor.

Boomerang Istanbul olarak, biz de beraber çalıştığımız markalar için, programmatic marketing ile dijital ortamda verilen reklamlarla hedef kitlelere en verimli şekilde, doğru zamanda doğru kişiye doğru ortamda ulaşmasını sağlamayı hedefliyoruz!

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın