#RIPTwitter Twitter’ın 10. Doğumgünü

  • Mart 26, 2016

#RIPTwitter

Twitter’ın 10. doğumgünü gibi önemli bir günde rest in peace (huzur içinde uyu) anlamına gelen #RIPTwitter hashtag’inin trending başlıklar arasına girmesi 300 milyondan fazla bir kullanıcı kitlesine hitap eden sosyal medya sitesi için oldukça şaşırtıcı bir durumdu. Ancak kullanıcıların bilmediği bir gerçek vardı: 21 Mart aslında CEO Jack Dorsey’in attığı ilk tweet’in 10. yılıyken Twitter’ın gerçek doğumgünü ise 15 Haziran.

Peki bu sinirin sebebi ne?

Sadık Twitter kullanıcıların bu denli sinirlenmesine sebep olan karar ise Twitter’ın en büyük rakibi olan Facebook’a benzeme çabası. Twitter geçtiğimiz dönemlerde haber kaynağı algoritmasını değiştirerek öne çıkarılan video reklamlarının yer alacağı ve 140 karakter limitinin kaldıralacağını açıkladı.
Kurulduğu dönemden bu yana misyonunu ‘Eşzamanlı bir haber kaynağı oluşturmak’ olarak açıklayan Twitter’ın kullanıcıları ise bu değişiklikten hoşlanmadı. Ağırlıklı Twitter kullanıcılarının uzun süredir talep ettikleri ‘edit’ butonu yerine Twitter’ın açıkladığı misyonu ile çelişen özellikler gelmesi önümüzdeki 10 sene içinde Twitter’ın popülaritesini kaybedeceğine dair soru işaretleri yarattı.

CEO Jack Dorsey ise katıldığı bir televizyon programında bu söylentilere aldırış etmedğini ve Twitter’ın geleceği ile ilgili bir endişe duymadığını belirtti.

Gelecekte Twitter’ın Geleceği Ne Durumda?

Sosyal medya uzmanları ise Twitter’ın yeni kullanıcıları çekebilmek adına şu anki sağlam kullanıcı kitlesini riske attığını ve bunun gelecek açısından mantıklı bir adım olmadığını savunuyorlar.

Kanada’nın en çok kullanılan ve daha sonra bu başarıyı takip edemeyen sosyal medya platformlarından biri olan Digg’s’in kurucusu Owen Bryne ise sadık kullanıcı kitlesine ürün değil, müşteri gözüyle bakılması gerektiğini savunuyor. İnsanların kendilerini özgürce ifade edebilmeleri için hayata geçirilmiş bir platfromda kullanıcıların isteklerini dikkate almamanın sonucunun internetin hızlı ortamına ayak uyduramamak ve dolayısıyla online nüfusunu kaybetmek olacağını belirtiyor.

Öte yandan Twitter, şimdilik kullanıcıların isteklerini yerine getirmeyerek #RIPTwitter gibi bir tepkinin doğmasına yol açmış olsa bile henüz Twitter’ın sağladığı hızlı ve anlık sohbet olanaklarını sağlayan bir sosyal platform mevcut değil. Ünlü insanların ise hayranlarıyla en rahat ve en samimi olarak iletişime geçebildikleri ortam ise yine Twitter, bu nedenle bu sadık kullanıcı kitlesi yakın bir zamanda kaybolacağa benzemiyor.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın