SEM ve SEO Arasındaki Farklar

  • Nisan 22, 2016

Eğer dijital pazarlama veya dijital alanlar ile igileniyorsanız, SEO ve SEM kavramlarına zaten aşina olmalısınız. SEM veSEO optimizasyonundan yararlanıyor olmak, markanızın web sitesinde paylaşımlarda bulunurken, paylaşımlarınızın, rakiplerinizin web sitelerinin önüne geçmesine ve size daha çok müşteri kazandırmasına yardımcı olur. Sayfanızda ulaşacağınız organik trafiğin artmasına yardımcı olur.

SEO Nedir?

SEO, daha önce bloğumuzda bahsettiğimiz gibi Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) kavramının kısaltmasıdır. Kullanıcıların %95’i arama motorlarının ilk sayfasında çıkan sonuçlara yönelirler, bu sebeple kendi web sitenizi iyi bir SEO yardımıyla ilk çıkan sonuçlardan biri haline getirmeniz, sitenin trafiğini tartışmasız olarak artıracaktır.

Sonuç sıralamasını, Google için açıklamamız gerekirse, Google belirli konu aralıkları içinde yazılmış tüm sonuçları toplayarak, web sitelerinin güvenilirliğine ve popülerliğine göre gruplara ayırır. Bu durumda, güvenilir siteler üzerinde sizin siteniniz linki paylaşılarak markanızın referans verilmesi durumunda, markanızın web sitesi Google’ın algoritmasında daha değerli gözükecek ve ilk sayfalarda çıkma ihtimali artacaktır. Google, sonuç sıralamasına karar verirken yalnızca, öbür siterlerden elde edilen link sayısına değil, linklerin paylaşıldığı sitelerin güvenilirliğne de dikkat eder. Bu sistem, eş-kurucu Larry Page’in ardından, PageRank olarak adlandırılmıştır.

Bu nedenle web sitenizi hem kullanıcılara çekici gelecek hem de Google’ın PageRank algoritmasına uyacak bir şekilde düzenlemelisiniz. Web sitesi geliştirmenin ve müşterilerinizi, düzenli müşteriler haline getirmenin en verimli yollarından birisi ise kullanıcı deneyimi odaklı bir tasarımdır.

Paylaşımda bulunurken iyi bir SEO çalışması için dikkat etmeniz gereken 3 tane unsur bulunmaktadır:

• Başlıklar
• URL (Linkler)
• Meta Açıklaması

SEM Nedir?

SEM ise Search Engine Marketing (Arama Motoru Pazarlaması) için kullanılan kavramdır. Yoğun bir organik trafik elde etmek için SEM, en az SEO kadar önemlidir.

SEM, genellikle arama, yükleme (upload) ve web sitelerinin arama motorları sonuçları içerisinde konumlandırılması için kullanılır.
Markanız ve pazarlamasını yapmak istediğiniz alan ile ilgili yapılan aramalarda en çok hangi sözcüklerin ve kalıpların kullanıldığını tespit edip, bu aramalarda web sitenizin arama veya display reklamlarının çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yani SEM, SEO’nun aksine markanız için yapacağınız direkt bir reklam konumundadır. Tıpkı Google Adwords’de olduğu gibi SEM de tıklama başına, ayrılan reklam bütçesinden, kelimenin popülerliğine göre belirlenen bir ücret talep eder.

Web sitenizin trafiği ve müşteri sayınız için büyük bir önem taşıyan bu iki uygulamanın arasındaki farkları kısaca özetlememiz gerekirse ise, SEO organik trafik elde etmeniz için web sitenizde gerçekleştirdiğiniz ufak eklentiler, SEM ise ücretli marka reklamlarıdır demek mümkündür.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın