SNAPCHAT HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

  • Aralık 27, 2016

Snapchat günümüzde artık dijital pazarlama için bir soru işareti olmaktan çıkmış durumda. Kısa bir süre içerisinde Snapchat sadece sosyal medya kullanıcıları arasında değil işletmeler arasında da popülaritesini arttırdı.

İşletmeniz için sosyal medya stratejiniz doğrultusunda Snapchat’i doğru kullanmanız çok önemli. Bu yüzden de markanız için önemli olabilecek istatistiksel verileri sizler için derledik.

SNAPCHAT KULLANIM İSTATİSTİKLERİ

Günde 100 milyon kullanıcı Snapchat’te aktif!

Snapchat’in Aralık 2013’te sadece 5 milyon günlük kullanıcıya sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bu sayı giderek artıyor ve ilerleyen dönemde bu sayının 100 milyonu geçmesi öngörülüyor.

Müşterilerinizi bu sosyal medya mecrasında yakalamak için sizin için iyi bir fırsat olacak. Buradaki en önemli nokta ise kitlenize doğru yerde ve doğru zamanda seslenebilmek.

Snapchat kullanıcılarının %54’ü her gün uygulamaya giriş yapıyor.

Snapchat kullanıcılarının yarısından fazlası uygulamayı her gün kullanırken; %32’si ise haftada iki ile beş kez uygulamaya giriş yapıyorlar Bu da demek oluyor ki, Snapchat kullanıcılarının %87’si haftada en az iki kez uygulamayı kullanıyor. Buna ek olarak, Snapchat kullanıcıları diğer sosyal medya mecralarının kullanıcılarına nazaran daha çok markalarla etkileşim halindeler.

Snapchat kullanıcıları günde 10 milyardan fazla video izliyorlar — 2015 yılından bu yana bu rakam %350’den de fazla artış göstermekte.

Bu istatistikleri göz önünde bulundurursak, markalar video temalı içeriklere önem verdiği takdirde Snapchat kullanıcılarına daha kolayca ulaşabilirler. Peki, bu özelliği markanız için nasıl kullanmalısınız? Bu özelliği verimli şekilde kullanmanın bir yolu Snap reklamları… Snap reklamları, (Snap Ads) markaların mobil video reklamları oluşturmaları ve paylaşmaları için mükemmel bir araçtır. Komik ve etkileşimli içerikler ekleyerek bu videoları marka takipçileriniz için ilgi çekici kılabilirsiniz. Bunlara ek olarak, Sponsorlu Lens’leri (Sponsored Lenses) kullanarak takipçilerinizle daha çok etkileşim halinde olabilirsiniz. Snap reklamları sayesinde 10 saniyelik videolar çekerek; sonrasında da daha fazlası için videoyu yukarı kaydırmalarını isteyebilirsiniz. Takipçileriniz videoyu yukarı doğru kaldırdığında ürün detaylarına, web site linklerine ve daha birçok bilgiye ulaşmış olurlar.

Gün içerisinde 400 milyondan fazla Snap gönderiliyor ve her geçen saniyede de 8.796 fotoğraf paylaşılıyor.

Snapchat’in kullanımın fazla olmasının nedeni kullanıcılarının sadece Snap göndermesi veya paylaşılması değil gönderdikleri Snap’ler vasıtası ile birbiriyle sürekli etkileşim halinde olmalarıdır.

Bu yüzden de, sosyal medya stratejinizi oluştururken, kitlenizle nasıl etkileşim halinde olacağınızı bilmek markanız için önemli bir başlangıç noktasıdır. Bunu uygularken planlamanızı bu verilere göre yapmanızı öneriyoruz.

Snapchat’te dikey videolar yatay videolara oranla 9 kat fazla izlenmekte.

Bu veriden anlaşılacağı üzere, Snapchat’te kullanıcılar dikey videoları daha çok tercih ediyorlar. Ve Snapchat hedef kitlenizin de telefonlarını döndürüp videoları yatay izlemeyi istemedikleri aşikâr.

Sosyal medya ortamında bir içerik paylaşırken, hedef kitlenizin tercihini anlamanın en önemli araçlardan biri olduğunu bilmeniz önemli. Ne kadar ilginç bir video oluşturup paylaşsanız da, bunu doğru hedef kitleye sunamadığınız zaman iyi bir erişiminizin olmayacağını da göz önünde bulundurmalısınız.

%72 benimseme oranıyla, Snapchat 12 ile 24 yaşları arasında en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri!

Bu verinin dijital pazarlamacıların en çok ilgilendikleri demografik veriler arasında olduğunu varsayarsak, bu kitleye ulaşmanın en verimli yolu hep yeni ve benzersiz içeriklerle karşılarına çıkmaktır.

Markalar Snapchat üzerinden kupon kodu fırsatı sunduklarında, üniversite öğrencilerinin %58’i bu markaların ürününü ya da servisini satın almaya yöneliyor.

Snapchat hikâyenizde kupon kodlarınızı paylaşıp; hedef kitlenizin paylaşımınızın ekran görüntüsünü almasını isteyebilir veya bu kupon kodlarını onlara Snaphat’ten mesaj yoluyla da gönderebilirsiniz. Hedef kitlenize güven vermek adına kupon kodlarını veya bunun gibi diğer fırsatları hikâyenizde paylaşmanızı öneriyoruz. Çünkü üniversite öğrencilerinin %69’u markaların hikâyelerinde paylaştıkları fırsatlara daha çok güven duyduklarını belirtiyorlar.

Boomerang İstanbul olarak, bu veriler doğrultusunda markalar için Snapchat kullanımının önemini sizlerle paylaşmak istedik. Hedef kitleyi doğru analiz ettiğimizde, her türlü sosyal medya mecralarında onlara ulaşmanın kolay olduğunu düşünüyoruz.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın