SNAPCHAT vs FACEBOOK: BU ÇEKİŞME DAHA NE KADAR DEVAM EDECEK

  • Aralık 02, 2016

Her şey 2012 yılında Mark Zuckberg’in Snapchat’i satın almak istemesiyle başladı. Fakat bu isteğini Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel reddetmişti. Bunun sonrasında Snapchat büyümeye devam etti; Facebook ise Snapchat’i neredeyse çoğu uygulamasıyla klonlamaya çalıştı. İlk denemesi, Poke’ı çıkartmaktı ancak bu denemesinde başarısız oldu.

Tabii, Facebook bu başarısızlığından sonra boş durmadı ve Snapchat’in birçok özelliğini Instagram’da görmeye başladık. Instagram’ın en son güncellemesiyle bunu daha iyi görebiliyoruz. Önceki blog yazımızda da belirttiğimiz üzere Instagram Stories’de fotoğraflarınızı ve videolarınızı arkadaşlarınıza gönderebiliyorsunuz. Buna ek olarak Instagram, hikâyenizde paylaştığınız gönderinin ekran görüntüsünü alanın size bildirim olarak gönderiyor. Bu özelliği Snapchat kullananlar çok iyi bilir!

Facebook, Snapchat’in ürünlerini kopyalarken; Snapchat ise Facebook’un finansal başarısına ulaşmaya çalışıyor. Snapchat’in şu anki değeri $25 milyon olsa da yatırımcılar için hala bir soru işareti olarak duruyor. Yatırımcıların aklında hep “eğer” ne olursa düşüncesi olduğundan, Snapchat’e yatırım yapmakta kararsız kalıyorlar. Bu yüzden de Snapchat, Facebook kadar olamasa da mali değerini arttırma peşinde.

Peki, birbirileriyle çatışmaları nasıl olacak? Snapchat’in  bunu Facebook gibi ürün kopyalayarak yapmayacağı aşikar. Yenilikçi ürünler geliştirerek ve dijital reklamlara yoğunlaşarak bu yarışta Facebook ile baş başa olacağını düşünüyoruz. Snapchat, premium markalarla yapacağı işbirliklerini güçlendirerek uygulamadaki reklamlara daha sık yer vererek Facebook’a yetişebilir. Snapchat’in günlük aktif kullanıcı sayısının hem Amerika’da hem de Avrupa’da yıldan yıla arttığını da baz alırsak ilerleyen yıllarda daha fazla kullanıcıya ulaşacağını ön görüyoruz.

Snapchat günlük kullanım grafik

Snapchat günlük kullanım grafik

 

Boomerang İstanbul olarak, Facebook ve Snapchat’in arasındaki bu tatlı rekabetten birçok şey öğrendiğimiz kesin! Aralarındaki rekabetten çıkan yeni ürün ve güncellemelerini markalarımız için zevkle kullanıyoruz.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın