Sosyal Medya Yarışmaları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  • Mart 12, 2014

Sosyal medya yarışmaları, bir online pazarlama aracı olarak popülerliğini korumaya devam ediyor. Hemen hemen her gün yeni bir sosyal medya yarışmasının yayına girdiğini görüyoruz. Kabul etmek gerekir ki, iyi kurgulanmış yarışmalar markaların sosyal medya pazarlama çalışmalarına önemli bir katkı sağlıyor. Peki markanız için bir sosyal medya yarışması gerçekleştirmeli misiniz? Yarışmanızı planlarken nelere dikkat etmelisiniz? Doğru hedef kitleye nasıl ulaşabilirsiniz? Yarışmanızın başarısını nasıl ölçebilirsiniz? İşte sosyal medya yarışmaları hakkında sıkça sorulan sorular…

Markalar neden sosyal medya yarışmaları düzenliyorlar ve yarışmalar için en çok hangi sosyal medya mecrası kullanılıyor?

Markaların sosyal medya yarışmaları düzenlemek istemelerinin birçok nedeni var. Temel nedenler; markanın sosyal medyada konuşulmasını sağlamak, potansiyel müşteri profilindeki sosyal medya kullanıcılarına ulaşmak, bu kullanıcıların datalarına (demografik, iletişim bilgileri vb.) erişmek ve markanın sosyal medya hesaplarının takipçi sayılarını (marka ile ilgili ya da ilgilenebilecek takipçilerle) arttırmak olarak özetlenebilir. Sosyal medya yarışmaları için en çok hangi mecraların kullanıldığı, aslında mecraların kullanıcı sayıları ile doğru orantılı. Dolayısıyla ülkemizde ve dünyada yarışma konseptli sosyal medya projeleri çoğunlukla Facebook üzerinde gerçekleşiyor. Kullanıcı sayısının fazlalığı dışında, gelişmiş bir reklam modelini de içinde barındırması, Facebook’u yarışma düzenlemek için cazip kılıyor. Facebook’u Twitter’ın takip ettiğini söyleyebilirim. Twitter’ın yapısı gereği küçük kampanyalarla hızlı bir şekilde etkileşim yaratmak ve geri dönüş almak mümkün. Bunların dışında Instagram’ın da birçok marka tarafından yarışma platformu olarak kullanılmaya başladığını görüyoruz. Boomerang olarak ürettiğimiz bir yazılım ürünü olan “Instagram Fotoğraf Yarışması” son dönemlerde en çok talep gören ürünlerimizden. Yarışmalar için hangi sosyal medya mecrasının kullanılacağını belirlerken kullanıcı sayıları oldukça önemli olsa da, her mecra her yarışma ya da marka için uygun olmayabiliyor. Yapılması gereken, yarışma ile ulaşmak istediğimiz kitlenin en yoğun olarak kullandığı mecrayı seçmek.

Etkili bir sosyal medya yarışmasının özellikleri nelerdir? Bu tür yarışmaların başarısı nasıl ölçülür?

Sosyal medya pazarlamasının en ilgi çekici özelliği, seçilmiş bir kitleye hatta kişiye özel pazarlama olanağı sağlaması. Dolayısıyla başarılı bir sosyal medya yarışması, markanın amaçları doğrultusunda belirlenmiş olan hedef kitleye sosyal medya üzerinde ulaşabilendir. Bu noktada yarışmanın içeriğinden, hazırlanacak olan reklam hedeflemesine ve hatta ödüllere kadar tüm kampanyanın ulaşılmak istenen kitleye yönelik oluşturulması çok önemli. Ayrıca, konsepte uygun bir biçimde hazırlanmış, net ve kullanıcı dostu bir arayüz de olmazsa olmazlardan. Yarışmaların başarısını ölçerken ise; nitelikli katılımcı sayısı ile birlikte, sağlanan nitelikli takipçi sayısı artışı, etkileşim oranları, yarışmanın organik olarak hangi hızda ve ne kadar yayıldığı kullandığımız başarı göstergeleri.

Sosyal medyada en sık kullanılan yarışma formatları hangileri?

Genel olarak fotoğraf içerikli yarışmaların hem katılım kolaylığı hem de sağladığı görsel deneyim nedeniyle sıkça kullanıldığı ve iyi geri dönüşler aldığı söylenebilir. Bu noktada, sıradanlıktan kurtulmak için yarışma kapsamında fotoğraflara farklı baskılar, efekt ve filtreler eklemek iyi bir seçenek olabiliyor. Fotoğraf yarışmalarının dışında, birkaç form alanından oluşan ve katılımın oldukça kolay olduğu ödüllü soru yarışmaları da sosyal medyada sıklıkla kullanılan yarışma formatlarından. Bunların dışında, markaya ve verilmek istenen mesaja özel olarak (tailor made) hazırlanan farklı formatlardaki yarışmalar da ses getirebiliyor. Tabii bu tip yarışmaların hazırlık sürecinin daha uzun sürdüğünü ve maliyet açısından daha masraflı olduklarını unutmamak gerekiyor.

Sosyal medyadaki yarışma kampanyalarının markaya ve şirkete katkısı nedir?

İyi kurgulanmış bir sosyal medya kampanyası:

  •  Markanın sosyal medyada olumlu bir şekilde konuşulmasını,
  • Belirlenen profildeki potansiyel müşterilere ulaşılmasını,
  • Sosyal medyadaki takipçi sayılarının nitelikli bir şekilde arttırılmasını,
  • Markanın sosyal medyadaki etkileşim oranlarını arttırmasını ve takipçileriyle sıcak bir iletişim ortamı oluşturmasını sağlayabilir.
Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın