Twitter'ın Karakteri Değişiyor mu?

  • Ocak 07, 2016

Twitter kuruluşundan bu yana uyguladığı 140 karakter sınırını 10 bine çıkarmayı planlıyor. Twitter iyi güzel ama 140 karakter yetmiyor diyenler içinse çok şükür ki haberler iyi…

Popüler teknoloji blogu Recode‘da yayınlanan habere göre Twitter’ın 2016’nın ilk çeyreğinde yayına almayı planladığı yeni sürümü ile artık Tweet’lerde 140 karakter sınırlamasının kalkacağı ve yerine 10.000 karakter sınırının getirileceği yazıyor.

Önemli noktalardan biri de Twitter’ın neden böyle bir çalışma modelini seçtiği. Twitter’ın yeni kullanıcılar kazanabilmek için seçtiği bu yeni özellik artık daha çok Facebook, Tumblr gibi sosyal platformlara benzeyeceğini gösteriyor.

Peki değişim tam olarak nasıl olacak?

Karakter sınırlamasının 10 bine çıkması aslında Twitter akışında çok büyük bir değişikliğe neden olmuyor, 140 karakterden fazla olacak paylaşımlar da eskiden olduğu gibi kısa haliyle görünecek, sadece Facebook’ta da olduğu gibi ek olarak bir “devamını oku” butonu eklenecek ve tamamını okumak isteyenler bu butona tıklayarak yazıyı görüntüleyebilecek. Elbette 140 karakterle yazılan yaratıcı içerikler, az sürede derdini anlatan kısa filmlere benzerken, karakter sınırının bu derece genişletilmesi ile yazılan yazılar uzun metrajlı filmlere benzeyecek.

Eski kullanıcılar şimdiden tepkili…

Twitter’ın emektar kullanıcıları ise şimdiden bu şekilde bir değişim olması durumunda Twitter’ı terk edebileceğini söylüyor.Bu durum, teknolojinin ve alışkanlıkların aslında ne kadar öngörülemez olduğunun da bir kanıtı gibi. En temel özelliği 140 kelimeyle bir şeyler anlatmaya çalışan insanların tercih ettiği ve artık onunla özdeşleşen sınırlama sayesinde popüler olan bir mecra, yeni kullanıcıları ve yeni gelir kaynaklarını elde etmeye çalışırken eski kullanıcılarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

Twitter’ın yeni CEO’su Jack Dorsey’in konuyla ilgili yaptığı açıklamaya göre de bu özellik yakın zamanda platformda yerini alacak.

 

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın