Twitter’ın Yeni Video Reklam Stratejisi

  • Nisan 22, 2013

Twitter’ın yeni video reklam stratejisini merak ediyor musunuz?

Bu ayın başında NCAA March Madness turnuvasından bir Tweet’e gömülmüş ve Time Warner’ın Turner kablolu ağından gelen bu videonun öncesinde Coca-Cola’nın reklamı görünüyor.

 

Twitter, geçtiğimiz haftalarda bu özelliği denediği zaman da çok ses getirecek tanıtımlar yapmadı fakat birçok insan Twitter’ın video konusunda yakın zamanda bir yenilik yapacağını anladı. Bu özellik doğru çalıştığı sürece, güncel bir etkinliği dakikalar içerisinde tekrar izleyebiliyorsunuz.

Burada daha önemli olan ise reklam modeli: İçerik sahibi Twitter’a kısa bir video ekliyor, sponsor Twitter’da içeriğin tanıtılması ve dağıtılması için ödeme yapıyor, Twitter ve içerik sahibi geliri paylaşıyor.

Eğer bu sistem işe yararsa, büyük ses getirecek ve Twitter için güzel bir gelir kaynağı olacak. Ayrıca bir çok dijital şirketin istediği televizyon reklamlarının gelirlerine yakın bir rakama erişiyor olacak.

Diğer yandan ise aslında çok da büyük bir yenilik olarak görülmeyebilir çünkü bir ürün için TV programında reklam yerleştirmekten daha fazlası olmayacak.

Bu arada, eğer bir TV kanalı Twitter’a bir video yerleştirmek isterse, Twitter ile böyle bir anlaşma yapmadan da istediğini gerçekleştirebilir.

Peki neden Twitter ile böyle bir anlaşma yapılsın? Sonuçta, Twitter’ın böyle bir sistemden elde edeceği gelir, TV çalışanlarından çok Dick Costolo ve şirketi için daha anlamlı olacaktır. TV çalışanlarının içeriği olduğuna göre, avantaj onlarda olmalı değil mi?

Evet. Twitter’ın da anlatmak istediği bu: Fikri duyanlara göre Twitter’ın iddiası, içeriği kanallar ya da programlar hakkında bilgisi olmayan ama kanalın içerikleri ile karşı karşıya geldiklerine onlara ilgi gösterebileceklerini öngördükleri Twitter kullanıcılarının hedeflenmesi konusuna çözüm getiriyor olması.

Peki, bunu nasıl yapabilirler? Twitter’ın 2013 yılının başında 90 milyon dolara satın aldığı Bluefin Labs’ın ardındaki da mantık bu olmalı.
Bluefin, insanların Twitter’da TV hakkında neler konuştuğunu çözme ve anlama konusuna odaklanıyor. Bu iddiaya pek çok kişi pek güvenmese de, yetkililer bunun gerçekten sağlam bir özelliğe sahip olduğunu dile getiriyor.

Aşağıda Bluefin’in kurucusu Deb Roy’un D: Dive Into Media konferansından 16 dakikalık bir demosunu bulabilirsiniz:

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın