Video Pazarlama (Video Marketing) İçerik Pazarlamasının Yapı Taşı Olmaya Aday!

  • Kasım 29, 2016

Sözcüklerin kaybolmaya başladığı, görsel ve video içeriklerin dört bir yanımızı sarmaya başladığı dönemdeyiz. Haliyle sosyal medya kullanıcıları video içerikli paylaşımlara daha çok ilgi gösteriyor. Bu da, markaların artık video bazlı içeriklere daha sık yer vermeleri gerektiği anlamına geliyor.

Peki, neden video pazarlaması (video marketing) içerik pazarlaması için bu kadar önemli? Başlıca nedeni; markaların takipçileriyle daha fazla etkileşime giriyor olması.

İçerik Pazarlama

Videoların kullanıcıların beyninde yazılı içeriklere oranla daha hızlı işlendiğini biliyor muydunuz? Bunun nedeni de videoların beyinde kolayca yer edinmesidir. Böylelikle, kullanıcılar hem videolara daha hızlı bir şekilde tepki verebiliyor hem de daha hızlı algılayabiliyorlar.

Markalar aynı zamanda videolar sayesinde hem eğitici mesajlar paylaşabiliyor, hem de ilham verebiliyor dolayısıyla marka bilinirliğini arttırıyorlar.Z Kuşağının (13-24 yaşları arasındakiler) görsel ve video temalı uygulamaları daha çok tercih etmeleri, video pazarlamasının (video marketing) ileride daha da önem kazanacağı anlamına geliyor. Ayrıca, Z Kuşağı (Generation Z) video içeriklerini ilham verici bulduğunu da söylüyor. Bu durum kullandıkları Snapchat ve Instagram uygulamalarından da anlaşılıyor!

Birçok kullanıcı satın alma kararını verirken video bazlı içerikleri temel alıyor. Animato’nun araştırmasına göre, internetten alışveriş yapan tüketicilerin %95’i videoları faydalı bulurken; %58’i ise daha çok video bazlı içerik üreten markaları daha güvenilir buluyor.

Bunlara ek olarak, tüketicilerin %94’ü hafta içerisinde videoları online ortamda izlerken; bunların %76’sı akıllı telefonlarından en az bir kere video içeriklerini izlemekte. Bu verilerden yola çıkarak, sosyal medya kullanıcıları hayatlarında videonun oldukça fazla yer aldığını ve kararlarında bir hayli etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Video pazarlama infografiği

Boomerang İstanbul olarak, bu tarz video içeriklerinin 2017 yılında daha da artacağını öngörüyoruz. Markalarımız için video içeriklerini her geçen gün daha fazla kullanmaya ve marka-takipçi arasındaki etkileşimi arttırmaya odaklanıyoruz.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın