Web Sitesi Tasarımı Yaparken Neden Kullanıcı Deneyimine Odaklanılmalıdır?

  • Nisan 07, 2016

Markanız için web sitesi tasarımı yaparken odaklanılması gereken en önemli unsur kullanıcı deneyimidir. Estetik kaygısı ve bilgi odaklı tasarımlar artık giderek klasikleşirken kullanıcılarınızın sadık müşterilere dönüşmelerini sağlayacak yöntem kullanıcı deneyimi odaklı bir tasarımdır.

Peki, kullanıcı deneyimi nedir?

UX (User Experience) olarak da geçen kullanıcı deneyimi, artık web sitesi tasarımının odak noktası haline gelmiş ve estetik kaygısı gibi alışılmış tasarım süreçlerinin yerine kullanıcı psikolojisini göz önünde bulunduran bir tasarım yöntemidir. Dijital dünyanın yeni doğduğu yıllarda tasarımcıların odaklandıkları yegâne unsurlar, markaların web sitelerinin markayı ön plana çıkarması ve göze hitap etmesiydi. Kullanıcıların internet ile yeni tanıştıkları bir dönemde bu, tabii ki haklı bir yaklaşımdı ancak günümüzde internet kullanıcıların sayısı milyonları geçmiş durumda ve yararlanabilecekleri web sitelerinin sayısı da bununla doğru orantılı olarak artmakta. Bu artış ise bir müşterinin ilgisini ilk 5 saniye içinde çekmeyi başaramazsanız, müşterinin rahatlıkla aynı hizmeti veren başka bir siteye geçiş yapabilecek olduğu anlamına geliyor. Bu sebeple, dijital dünyanın yeni gerekliliklerine uyum sağlamak için bir web sitesi tasarlarken dikkat etmeniz gereken ilk unsur sitenin tasarımı olacaktır. İçeriklerin kalitesi ise tasarım kadar önemli olması ile beraber kullanıcıların dikkatini çekecek ana faktör olmadığı için tasarımdan sonra gelmelidir. Daha iyi açıklamamız gerekirse tasarım müşteriyi size çekecek, içerikler ise müşterinin siteniz üzerinde kalmasını sağlayacaktır.
Kullanıcı deneyimi odaklı bir web sitesinin sorduğu üç soru bulunmaktadır:

• Bu web sitesi bana değerli içerikler sağlıyor mu?

• Bu web sitesini kullanmak yeterince kolay mı?

• Bu web sitesini kullanmak yeterince keyifli mi?

Kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurarak tasarlanmış bir web sitesinin bu üç soruya da cevabı ‘Evet’ olmalıdır.

Kullanıcı deneyimi kavramını hayatımıza Dr. Donald Norman sokmuştur. Dr. Norman’ın tasarım dünyasına kazandırdığı bir diğer kavram ise Kullanıcı Odaklı Ürün Tasarımı olmuştur.

Tasarım esnasında kendinize sormanız gereken soru ise ‘Bunu kaldırdığımda site herhangi bir şekilde etkilenecek mi?’ olmalıdır. Eğer bu soruya cevabınız ‘Hayır’ ise size önerimiz onu derhal kaldırmanız olacaktır. Basitlik ve sadelik müşteriyi çekmek için her zaman en iyi yoldur.

Kullanıcı Deneyimi Odaklı Tasarımın 7 Önemli Noktası

Karşılıklı İletişim – Eğer kullanıcılar sizden yararlandıklarını hissederlerse onlar da size yarar sağlamak isteyeceklerdir. Bu etkiyi
yaratmak için başvurulan yöntemlere örnek olarak satılan bir kitabın bir bölümünün site üzerinden okunabilir olmasını gösterebiliriz.

Bağlılık – Eğer müşterilerinizi sürece dahil ederseniz size olan bağlılıkları artacaktır. Sorduğunuz bir soruya cevap verilmesini istemek veya oyun yoluyla müşterileri aktif bir hale getirebilirsiniz.

Sosyal Kanıt – Müzik servisi veren platformlarda en çok beğenilen şarkıların en çok indirilen şarkılar olduğu tespit edilmiştir; zira ortalama bir tüketicinin düşünce süreci ‘Bu şarkı çok fazla indirildiyse çok güzel olmalıdır.’ şeklinde olacaktır.

Otorite – Tüketici davranışını bilinir bir kaynaktan yararlanarak etkilemek sık sık başvurulan bir durumdur. Ünlü ve güvenilir bir simanın markanızla özdeşleşmesi tüketicilerin üzerinde olumlu bir etki bırakacaktır.

Az Bulunurluk – Bilet satışı yapan sitelerde, ‘Neredeyse Tükendi’ etiketi koyulan biletlerin satışında önemli bir artış gözlemlenmiştir.

Çerçevelemek – Çerçeve yöntemi markalar tarafından sık sık başvurulan oldukça etkili bir yöntemdir. Eğer öne çıkarmak istediğiniz yeni bir ürün mevcutsa ürünün yanına çok pahalı ya da çok ucuz başka ürünler koyarak, satmak istediğiniz ürünü daha cazip bir hale getirebilirsiniz.

Göze Çarpmak – Pazarladığınız süreç için en kritik önemi taşıyan butonu sitenin geri kalanına göre daha çarpıcı bir renk yapmalısınız. Genellikle açık renkler tüketicilerin yorulmasını ve sitenin gereğinden kalabalık gözükmesini engellerken, ‘Satın Al’ ya da ‘Başvur’ butonları için çarpıcı renkler kullanabilirsiniz.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın