YOUTUBE, REKLAM MODELLERİNİ GÜÇLENDİRİYOR

  • Ocak 26, 2017

Facebook video konusunda hırslandıkça, video lideri YouTube ise platformun reklam modellerini güçlendirmenin peşine düştü.

Geçtiğimiz günlerde YouTube, platformda birçok değişiklik yapacağını açıkladı. Bu değişikliklerin çoğu ise mobil odaklı. Bunun nedeni ise, YouTube kullanıcılarının neredeyse %50’sinin platformu mobil cihazlar üzerinden ziyaret etmesi.

Peki, markalar bu değişikliklerden nasıl bir kazanç sağlayacaklar? YouTube, yeni hedefleme seçenekleri ekleyerek kullanıcılarının iç görü ve datalarını daha derinlemesine analiz edeceğini belirtti. Böylelikle YouTube’un, müşteri anlayışına yeni bir boyut getireceği aşikar.

Google Activity Hedeflemesi

Google Activity Hedeflemesi

YouTube, reklam verenlere isabetli hedefleme yapabilmelerinin yolunu sunacak gibi gözüküyor. Böylelikle, YouTube kullanıcıları Google hesaplarındaki verileri kullanarak derinlemesine bir hedefleme planlayabiliyorlar.

Örnek olarak, bir kullanıcı Google’da kayak montları ile ilgili bir arama yaptığında, YouTube bu aramayı görüp kullanıcının karşısına ilgili reklamı çıkarmayı hedefliyor.

Bildiğiniz üzere Google, 2015 yılında reklamcılık platformu olan AdWords‘ü YouTube ile entegre etmişti. Ancak, Google ilk kez arama verilerini YouTube hedeflemesi için geliştirmeye başladı. Böylelikle, reklam verenler uzun zamandır hasretini çektiği hedeflemeyi ilgili kitleye yapabilecekler.

Buna ek olarak YouTube, reklam verenlerin ellerinde bulunan çeşitli verileri (e-posta adresleri ve telefon numaraları gibi) yüklemelerine olanak tanıyan Müşteri Eşleştirme (Customer Match) hedeflemesini destekleyerek YouTube reklamlarına yoğunlaşmalarına yardımcı olacak.

Geliştirilmiş Ölçümleme

Geliştirilmiş Ölçümleme

YouTube, cihazlar arası ölçüme özel olarak odaklanarak, daha gelişmiş ve doğru bilgiler sunmaya yardımcı olacak yeni “bulut tabanlı bir ölçüm çözümü” geliştirdiklerini açıkladı.

Önceden de belirttiğimiz gibi, YouTube trafiğinin % 50′sinin mobil cihazlardan geldiğini ve platformdaki mevcut ölçme araçlarının eskisi kadar etkili olmadığını açıklamıştı.

YouTube, “son teknoloji” ölçüm sistemini oluşturmak için comScore, DoubleVerify, IAS, MOAT ve Nielsen gibi üçüncü parti analitik sağlayıcılarıyla birlikte çalışacaklarını söyledi. Ancak, bu sistemin henüz nasıl çalıştığına dair elimizde bir örnek yok.

Bu değişimin bir parçası olarak YouTube, Facebook ve Twitter tarafından kullanılan izleme araçlarına benzer şekilde oturum açmış kullanıcı kimliklerini ve mobil cihazlarını izleme yönünde daha fazla ilerleme kaydedeceğini belirtti.

Kullanıcı Denetimi

Kullanıcı Denetimi
YouTube, son duyurusunu kullanıcı denetimi ile ilgili yaptı. Kullanıcıların artık, cihazlarındaki reklam tercihlerini koruyabilmeleri için yeni bir yol geliştirdi. YouTube, önümüzdeki günlerde ekranlar arası (cross-screen) görüntülemeler için de kullanıcı denetimini etkinleştireceğini açıkladı.

Örnek olarak, bir kullanıcı Google Search’de bir markanın reklamını kapattığında, o markanın reklamlarını YouTube‘da da izlediğinde sessiz hale getirilecek.

Video devi YouTube bunlara ek olarak birkaç yeniliğini daha açıkladı. Yakın zamanda, kullanıcılarla etkileşimi artırmak için canlı yayın yapan markalar ve uygulama içi mesajlaşma için yeni bir ödeme sistemi geliştirdiğini de duyurdu.

Boomerang İstanbul olarak, YouTube’un bu yeni reklam modellerinin markalar ve reklam verenler üzerinde etkili olacağını düşünüyoruz. Böylelikle, bu yeni modeller ile ilgili hedef kitleye etkin bir şekilde erişilebilecek.

Markanıza Boomerang'ın 360 derece dijital çözümleri ile değer katmak ister misiniz? Bize Ulaşın