FACEBOOK ORGANİK SAYFA PAYLAŞIMLARINI HABER KAYNAĞI’NDAN KALDIRIYOR!

FACEBOOK ORGANİK SAYFA PAYLAŞIMLARINI HABER KAYNAĞI’NDAN KALDIRIYOR!

Boomerang İstanbul-FACEBOOK ORGANİK SAYFA PAYLAŞIMLARINI HABER KAYNAĞI’NDAN KALDIRIYOR!

Sayfaların ücretsiz paylaşımları testin bir parçası olarak yalnızca Zaman Tüneli’nin Keşfet bölümünde gösterilecek.
Facebook’un “Zaman Tüneli’’ bölümü yıllardır Sayfalar için ‘öde – oynat’ politikasını izliyordu. Şimdi ise Facebook, bunu tamamen uygulayıp uygulamayacağına karar vermek için araştırmalar yapıyor.
Geçtiğimiz hafta Facebook, kullanıcıların aslında bağlı olmadıkları Sayfalardaki paylaşımları da görmelerini sağlayacak Keşfet bölümünü resmi olarak görücüye çıkardı. Şu anda ise, sadece Sayfaların yayınlandığı bu bölümü, kullanıcıların hali hazırda bağlı oldukları sayfalar da dâhil olmak üzere tüm paylaşımların görülmesi için tek yer haline getirip getirmeyeceğini test ediyor.
Facebook, bu testte geleneksel Zaman Tüneli’ni kişilerin arkadaşlarının ve aile üyelerinin yani “Sayfa olmayan” hesapların yaptığı paylaşımların tek etki alanı olarak belirleyecek ve Sayfaların organik paylaşımlarını Keşfet bölümü ile sınırlayacak. Bu test ilk olarak Facebook’un konuşmacısı, ‘Dennik N.’ adlı Slovak gazetesinde gazeteci olan Filip Struharik tarafından bildirildi.
Konuşmacı bir e-mail açıklamasında “Her kullanıcının zaman tünelindeki olası hikayeleri baz alarak kullanıcıları alakalı oldukları içeriklere bağlamaya çalışıyoruz. Kullanıcılar bize arkadaş ve ailelerinin paylaşımlarını daha kolay görmek istediklerini söyledikleri için; biri için sadece arkadaşlar ve ailelerin paylaşımlarını görmek, diğeri için ise sayfaların paylaşımlarına ayrılmış iki ayrı zaman tüneli test ediyoruz. Bu iki farklı alanın işlevselliğini ve insanların beğenip beğenmediğini anlamak için, bir takım denemeler yapacağız. Bu testler Sri Lanka, Bolivya, Slovakya, Sırbistan, Guatemala ve Kamboçya’da başlayacak. Bunu küresel bir şekilde yaymak şu anki planlarımız arasında yok.” dedi.
Bunun sadece bir deneme aşamasında olması ve Facebook’un şu anda küresel olarak herhangi bir açılmaya gitmeyi planlamaması, Facebook’a ziyaretçi trafiği ve video izleyicileri gibi nedenlerle bel bağlayan Sayfa sahipleri ve markalar için ancak bir teselli olabilir.
2013’den beri, sayfaların Facebook’taki organik erişimleri düşüşteydi. Yine de, eğer bu deneme resmiyete dökülürse, sayfaların organik erişimi tamamıyla yok olmayacak ama insanlar, sadece Sayfaların olduğu Keşfet bölümünü gözden geçirecek.
Öncelikle, Facebook’un zaman tünelinde gerçek durum göründüğü gibi sonsuz değil. Facebook, zaman tünelinde en yüksek sıradaki paylaşımı görmediğini iddia eden bir kişiye göreceği garantisini veremez. Kullanıcılar ve Sayfalar Facebook’a ne kadar çok paylaşım yayınlarsa insanların zaman tüneli o kadar kalabalıklaşır ve bu da Facebook algoritmasında kullanıcılarının ilgisini çekme olasılığı en yüksek olan yayınları seçmek baskısı oluşturur. Durumu sonuçlandıracak olursak, Facebook kullanıcıların, arkadaşlarının ve aile üyelerinin direkt olarak sayfaya yayınladığı paylaşımlara ağırlık veriyor, buna kanıt olarak da geçen sene zaman tünelinde Sayfaların organik dağılımlarının paylaşımlara daha bağlı olduğunu gösteren algoritma değişikliğini baz alıyor.
İkinci olarak, Facebook’un işlettiği bir iş var. Bu iş insanların Facebook’ta ilgisini çekme ve bunun üzerinde yoğunlaşmaya dayalıdır. Evet, sayfaların organik paylaşımları insanların dikkatini çekebilir. Facebook daha fazla kişiye mesaj yayınlamak için ücretsiz yayınların üstünde/altında paylaşımlar yapabilir ya da daha fazla insana erişebilen ücretli sayfalardan yararlanabilir. Fakat, sayfaların organik paylaşımları direkt olarak Facebook’ta kazanç sağlamıyor.