Kullanıcı Dostu Web Sitesi Nedir? Ne Değildir?

Kullanıcı Dostu Web Sitesi Nedir? Ne Değildir?

Her mecranın kendi dilini oluşturup özünde ortak duyguyu verdiği sosyal platormların birleşim noktası, online kartvizit olan ‘web siteleridir’. Web 1.0 teknolojisinde etkilişimin ne olduğu tam bilinmezken insanlar sorgusuzca sunulan her bilgiyi tüketirdi. Web sitelerinin içeriklerini yoruma açık tutması, kendi isteği ile bulunduğu her mecrada tüketici olan insanı birer içerik üreticisine dönüştürmüştür. Bir bakıma dijital dönüşüm sadece teknolojinin ilerlemesi değil davranış ve algılarında değişmesidir. Bu noktada tek bir kanala bağlı kalmayan televizyon izlerken, telefonda mesajlaşan ve Twitter üzerinde izlediği içeriği yorumlayan kitlenin uğrak adresi haline gelmek için oldukça konforlu bir dijital alan oluşturmak gerekmektedir. Çok fazla bilgiyi lazım olur diye web sitesinin bölümlerine sıkıştırmak, abartı tasarım ve çok fazla renk kullanmak web sitenizde gezinme süresini 5 saniye ile kısıtlayacaktır. Minimal tasarımlar ve ilgiyi canlı tutmak için kullanılan butonlar; sizi arayalım, mesaj at veya hemen teklif alın gibi sonuca ulaştıracak ifadeler ister istemez kullanıcının sonuca ulaştığını hissettirir. Bu durumda web siteniz kullanıcı dostu olmaya bir adım daha yaklaşmıştır.

Neden Gereklidir?

Günde en az bir kez arama motorunu kullanan tüketiciler aradıkları şeylerle alakalı en alakalı bilgiye, iyi tasarlanmış bir web sitesi sayesinde ulaşırlar. Ürünün sosyal medyadaki profili web sitesinin yansımasıdır. Mobil cihazlarda arama motorlarının Instagram, Facebook ve Twitter gibi platformları direk olarak açmayıp uygulamaya yönlendirmesi, zaman harcamayı sevmeyen tüketici için oldukça negatif bir etkendir. Üstelik günümüzde markaların hayran sayfalarının bulunması çoğu markanın resmi sayfasını bulmayı zor bir hale getirmiştir. Bu durumda kullanıcın aklına markanın web sitesindeki iletişim sekmesinden sosyal hesaplarını bulmaya yönlendirmektedir. Böylece hem hızlı yüklenen bir sayfa hem de kolay ulaşılabilen iletişim bilgileri ile oluşturulmuş web sitesi gerekmektedir.

Başka Ne Gerekmektedir?
– Ziyaretçilerinize kolaylık sağlamak için anahtar kelimeler ile gerek duydukları bilgiye ulaşabilmeleri için arama butonu eklemelisiniz.

– Bir sayfada çok fazla bilgiyi sunmayın. Onun yerine hiyerarşik menü oluşturmalısınız.

– Belki de en önemlisi ilgi çekici, ilham veren yazılar sunmanız.

– Web sitesi standartlarına uymalısınız. (Sayfa ziyaretçinizi ana sayfaya yönlendirebilecek tıklanabilir bir marka logosu)

– Bağlantıların üzerindeyken görüntü-renk değişimi eklemelisiniz.

Neden Önemli?

Eğer müşterilerinize sunduğunuz web sitenizin kullanımı pratikse, bir adım öndesiniz demektir. Son yıllarda yaklaşık 5 milyon marka her gün Facebook üzerinden reklam vermektedir. Sosyal medyasında markasını hedef kitlesine sunan üretici, aynı zamanda web sitesine ekstra bir ücret ödemeden yönlendirebilir. Daha fazla bilgi al, bizimle iletişime geç gibi eyleme çağrı yapan butonlar ile daha fazla konuşulabilmeniz mümkün. Deneyimlerinizi kolaylıkla paylaşabileceğiniz web sitesinin karşınıza çıkmasını dileriz, benzersiz bir web sitesi tasarımı ve yazılımı için Boomerang’a bekleriz.

Anahtar Performans Göstergesi Nedir?

Markalar arası rekabetin artmasıyla beraber kullanıcılar gün içerisinde dijital ve geleneksel kanallardan fazla mesaj almaya başlamıştır. Özellikle dijital mecranın hızlı zaman akışına karşın bireylerin duyarsız kalması ya da seçici davranması; tüketilebilir, kaliteli içerikler oluşturmayı zorunlu tutmuştur. Her hedef kitlenin tüketim alışkanlığının değişiklik göstermesi, içeriklerin tıpkı zevkler ve renkler gibi tartışılamayan bir noktaya götürmüştür. Demek oluyor ki, iyi içeriğin tanımının belirgin çizgilerde olamamasıdır. Markanızın ürün ve hizmetini benimseyenlerin nelerden hoşlandığını ve neleri yapmayı sevdiğini iyi gözlemlemeniz gerekmektedir.

Neden Bu Kadar Önemlidir?

Anahtar performans göstergeleri, dijital pazarlama stratejisinin kilit noktasıdır. Her ne kadar olası kriz ihtimalini arttırsa da geleneksel dünyanın tersine dijitalde ipler sizin elinizdedir. Ölçülebilirlik, Facebook ve Instagram içerik ve kampanyalarınızın uygun bütçelerde en fazla dönüşüm almasını sağlar. Tanıtımlarınızın uzun süreli olması değil, az ve uygun anahtar kelimelerle en fazlasına ulaşması gerekmektedir. Anında güncellenebilmesi özelliği ile sosyal medya reklamlarınızı zaman, mekan sınırsızlığı içerisinde istediğinizde değiştirebilirsiniz.

Sizi Rakiplerinizden İleriye Taşıyacak Bu Göstergeler Nelerdir?

Markanızı, dijitalde zirveye taşıyacak detayları değerlendirebilmeniz için aşağıdaki adımları mutlaka gözden geçirin.

Erişim Oranı: Gönderinizin kaç kişi tarafından görüntülendiğine ait verilerdir. Sosyal medyada bu oranı arttırmanız kullandığınız hashtagler ile mümkündür. Hashtagler, az ve içeriğe gerçek anlamda uygun olmalıdır. Fazlası erişimi arttırsa da uzun zamanda ölçüm aşamasında sizi yanıltır.

Sosyal medya reklamlarında ise bu durumun aynısı geniş bir segmente reklamınızı açmakla yaşanır. Her ne kadar reklamımı çok kişi görsün düşüncesi kulağa hoş gelse de bir üniversite reklamının sadece sınava girip tercih yapmak isteyen yaşaralığına gösterilmesi gerekmekte. Aynı şekilde kadınlara özel bir giyim markasının kendi tanıtımını erkeklere göstermesi sadece bütçesini boşa harcamasına neden olur. Sosyal medya tanıtımlarını televizyondan ayıran fark boşa gitmiş olur.

Etkileşim Oranı: Gönderinizin kaç kişi tarafından beğenildiği, kaydedildiği, yorum yapıldığı ve kaç kere tıklandığına ait faaliyetlerdir. Bu noktada içeriklerinizde videonun mu ya da görsellerin mi daha çok beğeni aldığı ? Görsel ve metniniz uyumlu mu? Kitleniz ile konuştuğunuz dil doğru mu? gibi sorular sizi sonuca ulaştırır.

Marka Hakkında Bahsedilme: Markanızın paylaşılan story ve akışlarda kullanıcılar tarafından etiketlenme oranıdır. Ne kadar etiketliyorsanız o kadar çok bahsediliyorsunuz. Hiçbir kullanıcı sevmediği veya onu yansıtmayan bir markanın parçası olmak istemez. Bir yiyecek restoranı işletiyorsanız insanlar sadece doydukları için değil kendi imajını yansıttığı için paylaşımda bulunur.

Profil Ziyaretleri: Tüm sosyal platformlarda markanızın kaç kullanıcı tarafından yukarıdaki üç maddenin sonucu olarak sayfanızı ziyaret ettiğidir.

Gelen Bağlantılar: Web sitenize, blogunuza ya da sosyal medya hesaplarınıza nereden bağlantı kurulduğunun göstergesidir. Hangi içeriğinizin kullanıcıyı daha kısa
sürede harekete geçirdiği önemlidir.

Satış Geliri: Dijital pazarlamanın amacı gelirinizi arttırmaktır. Sizden ürün/hizmet alan müşterilerinizin size nereden ulaştığının bir sonucudur. (Facebook, Instagram ya da ağızdan ağza vb.) Hangi kanaldan kazanç sağladıysanız yatırımınızı o yöne yöneltmeniz doğru bir strateji olacaktır.

Doğru Anahtar Performans Gösterge Analizi Ne İşe Yarar?

– Sosyal medyada takipçi kazanmanıza,
– İçeriğin doğru kitleye ulaşması ile web site trafiğinizin artmasına,
– Bahsedilme oranının artması ve sonucunda trafik kaynaklarınızın
çoğalmasına,
– Uzun vadede ürününüze olan talebin yükselmesine,
– Talep ile doğru orantılı olarak fiyatınızın artmasına,

olanak sağlar.

Boomerang, dijitaldeki hedefinize profesyonel yol arkadaşlığı yaparak kısa sürede en verimli sonuca ulaştırır. 

Daha fazlası için hemen bizimle iletişime geçin!