Kullanıcı Dostu Web Sitesi Nedir? Ne Değildir?

Kullanıcı Dostu Web Sitesi Nedir? Ne Değildir?

Her mecranın kendi dilini oluşturup özünde ortak duyguyu verdiği sosyal platormların birleşim noktası, online kartvizit olan ‘web siteleridir’. Web 1.0 teknolojisinde etkilişimin ne olduğu tam bilinmezken insanlar sorgusuzca sunulan her bilgiyi tüketirdi. Web sitelerinin içeriklerini yoruma açık tutması, kendi isteği ile bulunduğu her mecrada tüketici olan insanı birer içerik üreticisine dönüştürmüştür. Bir bakıma dijital dönüşüm sadece teknolojinin ilerlemesi değil davranış ve algılarında değişmesidir. Bu noktada tek bir kanala bağlı kalmayan televizyon izlerken, telefonda mesajlaşan ve Twitter üzerinde izlediği içeriği yorumlayan kitlenin uğrak adresi haline gelmek için oldukça konforlu bir dijital alan oluşturmak gerekmektedir. Çok fazla bilgiyi lazım olur diye web sitesinin bölümlerine sıkıştırmak, abartı tasarım ve çok fazla renk kullanmak web sitenizde gezinme süresini 5 saniye ile kısıtlayacaktır. Minimal tasarımlar ve ilgiyi canlı tutmak için kullanılan butonlar; sizi arayalım, mesaj at veya hemen teklif alın gibi sonuca ulaştıracak ifadeler ister istemez kullanıcının sonuca ulaştığını hissettirir. Bu durumda web siteniz kullanıcı dostu olmaya bir adım daha yaklaşmıştır.

Neden Gereklidir?

Günde en az bir kez arama motorunu kullanan tüketiciler aradıkları şeylerle alakalı en alakalı bilgiye, iyi tasarlanmış bir web sitesi sayesinde ulaşırlar. Ürünün sosyal medyadaki profili web sitesinin yansımasıdır. Mobil cihazlarda arama motorlarının Instagram, Facebook ve Twitter gibi platformları direk olarak açmayıp uygulamaya yönlendirmesi, zaman harcamayı sevmeyen tüketici için oldukça negatif bir etkendir. Üstelik günümüzde markaların hayran sayfalarının bulunması çoğu markanın resmi sayfasını bulmayı zor bir hale getirmiştir. Bu durumda kullanıcın aklına markanın web sitesindeki iletişim sekmesinden sosyal hesaplarını bulmaya yönlendirmektedir. Böylece hem hızlı yüklenen bir sayfa hem de kolay ulaşılabilen iletişim bilgileri ile oluşturulmuş web sitesi gerekmektedir.

Başka Ne Gerekmektedir?
– Ziyaretçilerinize kolaylık sağlamak için anahtar kelimeler ile gerek duydukları bilgiye ulaşabilmeleri için arama butonu eklemelisiniz.

– Bir sayfada çok fazla bilgiyi sunmayın. Onun yerine hiyerarşik menü oluşturmalısınız.

– Belki de en önemlisi ilgi çekici, ilham veren yazılar sunmanız.

– Web sitesi standartlarına uymalısınız. (Sayfa ziyaretçinizi ana sayfaya yönlendirebilecek tıklanabilir bir marka logosu)

– Bağlantıların üzerindeyken görüntü-renk değişimi eklemelisiniz.

Neden Önemli?

Eğer müşterilerinize sunduğunuz web sitenizin kullanımı pratikse, bir adım öndesiniz demektir. Son yıllarda yaklaşık 5 milyon marka her gün Facebook üzerinden reklam vermektedir. Sosyal medyasında markasını hedef kitlesine sunan üretici, aynı zamanda web sitesine ekstra bir ücret ödemeden yönlendirebilir. Daha fazla bilgi al, bizimle iletişime geç gibi eyleme çağrı yapan butonlar ile daha fazla konuşulabilmeniz mümkün. Deneyimlerinizi kolaylıkla paylaşabileceğiniz web sitesinin karşınıza çıkmasını dileriz, benzersiz bir web sitesi tasarımı ve yazılımı için Boomerang’a bekleriz.

Bir cevap yazın